SUV-y to obecnie najbardziej popularne nadwozia aut osobowych. Konsumenci zdają sobie sprawę nie tylko z ich wszechstronności i wygody, ale również z wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Wynika to z faktu, że intuicyjnie, wysokie nadwozie SUV-ów może wydawać się bezpieczniejsze od pozostałych typów aut. Zdecydowanie wyższa pozycja za kierownicą zapewnia lepszą widoczność, a solidna konstrukcja daje poczucie pewnej jazdy. W rzeczywistości bezpieczeństwo samochodu zależy od wielu czynników. Przyjrzyjmy się zatem im z bliska.
Spis treści:
1. Widoczność - mocna strona SUV-ów
2. Co wpływa na poprawę widoczności w SUV-ach?
2.1 Command Driving Position
2.2 Zaawansowane oświetlenie
2.3 Systemy kamer
2.4 Nowoczesne lusterka
4. Czy SUV-y zapewniają precyzję prowadzenia?
4.1 Dobre prowadzenie auta z dużym prześwitem
4.2 Komfort w trakcie jazdy
5. Praktyczna i bezpieczna konstrukcja
6. Technologie zwiększające bezpieczeństwo
7. Najczęściej zadawane pytania
7.1. Jak długo ładuje się samochód elektryczny?
7.2. Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?
7.3. Jak zaoszczędzić na ładowaniu elektryka w domu?
7.4. Jak rozliczyć ładowanie samochodu elektrycznego w domu?
7.5. Czy można ładować samochód elektryczny w garażu podziemnym?
WIDOCZNOŚĆ - MOCNA STRONA SUV-ÓW
Wysokie zawieszenie nie tylko nadaje SUV-om właściwe proporcje, ale także pozwala na uzyskanie wysokiej pozycji za kierownicą, a ta z kolei zapewnia znacznie lepszą widoczność w porównaniu do zwykłych samochodów osobowych. Podwyższone nadwozie i zwiększony prześwit sprawiają, że kierowca ma większe pole widzenia. Dzięki temu może np. łatwiej dostrzec przeszkody na drodze i szybciej na nie zareagować. Ponadto już sama podwyższona pozycja kierowcy daje poczucie bezpieczeństwa dzięki wygodnej obserwacji drogi i pozostałych uczestników ruchu.
CO WPŁYWA NA POPRAWĘ WIDOCZNOŚCI W SUV-ACH?
Na widoczność SUV-ów wpływa wiele czynników. Będzie to wspomniana już wyżej wysoka pozycja za kierownicą, a także świadomość gabarytów, ale nie tylko. Poniższe elementy łącznie sprawiają, że widoczność w SUV-ach jest często lepsza niż w innych typach samochodów.
COMMAND DRIVING POSITION
W przypadku samochodów luksusowych poprawa widoczności optymalizowana jest przez zastosowanie różnych rozwiązań technologicznych. Takim przykładem jest charakterystyczne dla modeli Range Rover, Discovery i Defender Command Driving Position (CDP) lub Sports Command Driving Position.
Koncepcja ta polega na połączeniu: widoczności i świadomości gabarytów, pozycji ciała kierowcy oraz poczucia przestrzeni w kabinie.
Na poprawę widoczności wpływa zminimalizowanie przeszkód zasłaniających pole widzenia kierowcy. Nisko osadzona linia bocznych szyb, w stosunku do pozycji kierowcy, pozwala na dobrą obserwację terenu w pobliżu samochodu.
Z kolei widoczna krawędź maski daje kierowcy możliwość określenia położenia i krańców auta. Dzięki temu ma on sposobność dojrzenia obiektów na długo zanim znajdą się w pobliżu pojazdu,dając kierowcy więcej czasu na odpowiednią reakcję.
Nie bez znaczenia jest także wysoka pozycja fotela kierowcy względem drogi, a jednocześnie jego przybliżenie do linii bocznej samochodu. Dzięki temu kierowca, będąc w „na stanowisku dowodzenia”, po prostu widzi więcej.
ZAAWANSOWANE OŚWIETLENIE
W czasie jazdy w trudnych warunkach pogodowych lub w ciemnościach niezwykle istotne jest dobre oświetlenie drogi. Stosowane przez marki Range Rover, Discovery i Defender innowacyjne reflektory LED zapewniają widoczność niemal jak w dzień. Podczas pokonywania nocnych tras innowacyjne reflektory Pixel LED gwarantują wysoki poziom widoczności dzięki oświetlaniu największej możliwej przestrzeni znajdującej się przed samochodem. Jednocześnie system automatycznie przyciemnia część wiązki światła, aby zapobiec oślepianiu pozostałych uczestników ruchu.
We flagowym Range Roverze natomiast znajdziemy reflektory Digital LED, najbardziej zaawansowaną technologię świateł Land Rovera. Za pomocą miliona maleńkich lusterek tworzą one sięgającą nawet do 500 metrów precyzyjnie ukształtowaną wiązkę świtała. Ustawienie każdego z lusterek z kolei obliczane jest z wyprzedzeniem i precyzyjnie przez samochód. Odbywa się to przez system kamer na podstawie znajomości dróg i ukształtowania terenu.
SYSTEMY KAMER
Nowoczesne SUV-y często wyposażone są w kamery 3D, które pomagają kierowcy dostrzec inne obiekty i uczestników ruchu podczas manewrowania. Poprawiają też widoczność podczas parkowania dając kierowcy widok „z lotu ptaka”.
Luksusowe SUV-y są wyposażone również w systemy pokazujące widok z kamer na otoczenie, a nawet „przezroczyste" auto pozwalające widzieć to, co znajduje się pod kołami pojazdu.
Kamery w modelach marek Range Rover, Discovery i Defender zapewniają nie tylko wygodniejsze parkowaniE. Okazują się niezwykle użyteczne także w najtrudniejszym terenie. Dzięki takim udogodnieniom Defender może przeprawiać się przez górskie szlaki, a kierowca może w każdej chwili spojrzeć na przestrzeń pod samochodem bez opuszczania go. Tacy elektroniczni asystenci kierowcy zadbają też o to, aby parkowanie w ciasnej uliczce czy przejazd przez rzekę były w pełni bezpieczne.
NOWOCZESNE LUSTERKA
Zarówno w tradycyjnych samochodach, jak i SUV-ach lusterka odgrywają istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze. Zazwyczaj występują one w różnych rozmiarach, w zależności od typu nadwozia czy modelu.Większe lusterka boczne, charakterystyczne dla SUV-ów Range Rover, Discovery i Defender znacznie poprawiają widoczność, pomagając kierowcy lepiej kontrolować to, co dzieje się wokół pojazdu.
Dodatkowo wewnętrzne lusterko ClearSight zapewnia niezakłócony widok do tyłu, nawet gdy tylna szyba jest zasłonięta przez ładunek lub pasażerów.
Nowoczesne systemy monitorowania martwych pól, dostępne w Range Rover, Discovery i Defender, dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo, ostrzegając kierowcę o pojazdach znajdujących się w niewidocznych obszarach. Dzięki tym zaawansowanym technologiom lusterka w tych SUV-ach skutecznie wspierają kierowców, pomagając uniknąć potencjalnych kolizji i poprawiając bezpieczeństwo.
TESTY ZDERZENIOWE SUV-ÓW
Testy zderzeniowe, którym poddawane są wszystkie samochody pozwalają dokładnie określić, jakie obrażenia w przypadku kolizji lub wypadku mogą wystąpić u kierowcy, pasażerów i pieszych. Wyniki prób zderzeniowych często są brane pod uwagę przez osoby kupujące nowe auta. Dlatego wiele osób zastanawiających się, czy SUV jest bezpieczniejszy od auta typu kombi bądź hatchback sięga właśnie po wyniki prób zderzeniowych.
W Europie najbardziej znaną organizacją zajmującą się badaniem bezpieczeństwa samochodów jest Euro NCAP. Metodologia badań rozwijana jest od lat, co ma na celu m.in. zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na drogach i motywowania producentów samochodów do ciągłego rozwijania technologii produkcji pojazdów. Maksymalna ogólna nota przyznawana przez Euro NCAP wynosi pięć gwiazdek i takim wynikiem mogą pochwalić się wszystkie modele marki Land Rover od 2007 r. Analizując wyniki crash testów warto pamiętać o tym, że oceny przyznawane są w ramach określonych klas pojazdów, takich jak małe lub duże SUV-y. W związku z tym auto o rozmiarach i masie terenówki zapewni znacznie wyższe bezpieczeństwo w przypadku kolizji niż niewielki sedan, pomimo że oba samochody otrzymały w teście zderzeniowym ocenę wynoszącą pięć gwiazdek.
CZY SUV-Y ZAPEWNIAJĄ PRECYZJĘ PROWADZENIA?
Pewność i precyzja prowadzenia bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Klasyczne terenówki czy pick-upy wyposażone w zawieszenie typu off-road w przypadku nagłych sytuacji drogowych charakteryzowały się znacznie większym ryzykiem dachowania od zwykłych aut osobowych. W przypadku SUV-ów wyżej położony środek ciężkości i większa masa niż w mniejszym samochodzie mogą przyczyniać się do gorszych właściwości jezdnych.
DOBRE PROWADZENIE AUTA Z DUŻYM PRZEŚWITEM
Nowoczesne SUV-y z napędem na cztery koła mogą zapewniać trakcję w trudnych warunkach i jednocześnie nie odbiegać pod względem właściwości jezdnych od niższych samochodów. Zasługa w tym najnowszych rozwiązań, takich jak zaawansowane zawieszenia pneumatyczne. Przykładem najnowszej technologii jest system Dynamic Response Pro oferowany w SUV-ach takich jak Range Rover, który m.in. zmniejsza kąty przechyłu nadwozia oraz dostosowuje parametry pojazdu do przyspieszenia i aktualnej prędkości, co znacznie zwiększa stabilność samochodu podczas dynamicznej jazdy.
Nienaganne prowadzenie SUV-ów może iść w parze z doskonałą zwrotnością. Przykładem może być nowy Range Rover wyposażony w tylną oś skrętną, która podczas szybkiej jazdy zapewnia stabilne pokonywanie zakrętów, a w trakcie przemierzania miejskiej dżungli oferuje niezwykłą zwrotność, dzięki średnicy zawracania mniejszej niż 11 m. Jest to wynik niespotykany w SUV-ach tej klasy, a zarazem porównywalny do miejskich crossoverów i hatchbacków.
KOMFORT W TRAKCIE JAZDY
Nowoczesne luksusowe SUV-y są wyposażone w szereg udogodnień zwiększających komfort jazdy, co przekłada się na mniejsze zmęczenie kierowcy. Ergonomiczna pozycja za kierownicą, zaawansowany system klimatyzacji zarządzający stężeniem dwutlenku węgla w kabinie oraz liczne schowki i punkty mocowania bagażu to tylko niektóre z tych rozwiązań. Ważnym aspektem jest także odpowiednie zabezpieczenie przewożonego zwierzęcia, co zapewnia spokój kierowcy.
PRAKTYCZNA I BEZPIECZNA KONSTRUKCJA
SUV-y w większości przypadków uchodzą za duże pojazdy o pojemnych wnętrzach. Przestronność kabiny pasażerskiej w połączeniu z komfortowym wyposażeniem mogą skutecznie ograniczać zmęczenie podczas prowadzenia samochodu. Wpływa na to wiele elementów wyposażenia spotykanych w Range Rover, Discovery i Defender, począwszy od wygodnych i ergonomicznych foteli z funkcjami ogrzewania, wentylacji i masażu, a kończąc na zaawansowanym systemie klimatyzacji zarządzającym stężeniem dwutlenku węgla w kabinie.
Decydując się na zakup SUV-a klienci często zwracają uwagę na praktyczność i pojemność przestrzeni bagażowej. Poza samą objętością bagażnika istotna jest także możliwość bezpiecznego zamocowania wiezionych rzeczy lub zapewnienia komfortowej przestrzeni dla przewożonych zwierząt. Niezwykle przydatny może okazać się zestaw do bezpiecznego transportu zwierząt składający się z torby transportowej dla czworonoga, odpornej na przelanie miski oraz gumowej maty bagażnika, który oferowany jest w sklepie z akcesoriami Land Rovera.
TECHNOLOGIE ZWIĘKSZAJĄCE BEZPIECZEŃSTWO
Przed wyborem konkretnej marki i modelu SUV-a warto sprawdzić oferowane rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. W poduszki powietrzne czy systemy kontroli trakcji i stabilności wyposażone są praktycznie wszystkie nowe SUV-y. O tym, czy pojazd jest bezpieczniejszy podczas zderzenia, decydują także m.in. czynne systemy aktywujące się na chwilę przed kolizją i wypadkiem. Przygotowują one kierowcę i pasażerów do uderzenia w przeszkodę, co pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych obrażeń.
Czy SUV-y są bezpieczniejsze od innych typów aut? W wielu aspektach – tak. Lepsza widoczność, zaawansowane systemy bezpieczeństwa i wyższy komfort jazdy mogą przemawiać na korzyść SUV-ów. Jednak ostateczne bezpieczeństwo zależy od wielu czynników, takich jak jakość prowadzenia, stan techniczny pojazdu czy odpowiednie wyposażenie. W samochodach, takich jak Range Rover, Discovery i Defender dostępnych jest wiele rozwiązań, które zwiększają wygodę i bezpieczeństwo jazdy SUV-em.
Producenci samochodów tego typu powinni stawiać sobie za cel wprowadzanie rozwiązań, które zwiększają uczucie panowania nad sytuacją, ponieważ popularność SUV-ów w sporej mierze wynika z bezpiecznych wrażeń z jazdy zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Czy napęd ma wpływ na bezpieczeństwo?
-
Wbrew pozorom napęd 4x4 (AWD) bywa bardzo przydatny w bezpiecznym pokonywaniu nierówności, ale także poprawia trakcję na śliskiej nawierzchn. Dlatego wielu użytkowników decyduje się na SUV-y, które w porównaniu z innym autem znacznie częściej są wyposażone nie tylko odpowiedni napęd na obie osie. Napędy na cztery koła, takie jak te stosowane w SUV-ach Range Rover, Discovery i Defender, zapewniają doskonałą trakcję nawet w najtrudniejszych warunkach. W tych modelach znajdziemy wyjątkowo efektywne i solidne rozwiązania, które wyróżniają je na tle innych.
Czy wysoki prześwit wpływa na bezpieczeństwo?
-
Wysoki prześwit zapewnia kierowcy wyższy punkt widzenia, co może poprawić widoczność na drodze i umożliwić wcześniejsze zauważenie przeszkód. Ułatwia też jazdę po nierównych nawierzchniach, co jest szczególnie przydatne w pojazdach terenowych. Jednak wysoko zawieszone nadwozie zwiększa wysokość położenia środka ciężkości, a to oznacza, że wysoki SUV może bardziej przechylać się na zakrętach i łatwiej tracić stabilność niż pozostałe typy pojazdów. W praktyce wszystko zależy od wybranego modelu i duży SUV z nowoczesnymi systemami bezpieczeństwa. Nowoczesne SUV-y są bowiem wyposażone w systemy niwelujące przechyły i nie tracą stabilności, co może zapewnić wyższe bezpieczeństwo.
Jakie technologie zapobiegają przechyłom nadwozia w SUV-ach?
-
W SUV-ach stosuje się kilka różnych systemów i technologii mających na celu zapobieganie przechyłom nadwozia, poprawę stabilności oraz zwiększenie bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia będzie zawieszenie pneumatyczne, które automatycznie dostosowuje się do warunków drogowych, zmieniając swoje parametry. Dzięki temu samochód utrzymuje stabilną kabinę podczas pokonywania nierówności nawierzchni. Pneumatyka redukuje drgania i wstrząsy. W SUV-ach takich jak Range Rover, Discovery i Defender mamy do dyspozycji takie rozwiązania jak np.: Dynamic Response Pro i Adaptive Dynamics. To zaawansowane systemy kontroli zawieszenia i stabilności, które poprawiają zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy. Dynamic Response Pro, poprzez redukcję przechyłów nadwozia, poprawia stabilność podczas pokonywania zakrętów i dynamicznej jazdy. Natomiast Adaptive Dynamics koncentruje się na dostosowywaniu siły tłumienia amortyzatorów w czasie rzeczywistym, aby zapewnić optymalne właściwości jezdne.
Czym jest system hamowania awaryjnego w SUV-ach?
-
System hamowania awaryjnego służy do obliczenia zagrożenia kolizją. Polega to na stałym odczytywaniu pozycji obiektów znajdujących się w polu widzenia czujników. Po wykryciu potencjalnego ryzyka zderzenia system ostrzega o tym kierowcę. W przypadku braku reakcji inicjuje częściowe lub pełne hamowanie. System hamowania awaryjnego w SUV-ach Range Rovera jest przystosowany do reagowania w różnych sytuacjach. Jego działanie chroni nie tylko przed zderzeniem z innym samochodem, ponieważ czujniki systemu pozwalają wykrywać również ruch pieszych czy rowerzystów. Co więcej, rozwiązanie działa także podczas przejazdu przez skrzyżowania lewostronne i prawostronne. System jest w stanie zidentyfikować zagrożenie kolizją w zaledwie 0,2 sekundy, pozostając o krok przed niebezpieczeństwem.
Czy masa pojazdu ma znaczenie podczas uderzenia?
-
Masa pojazdu ma istotny wpływ na bezpieczeństwo podczas kolizji. Cięższe pojazdy mogą oferować lepszą ochronę dla swoich pasażerów dzięki większym strefom zgniotu i mocniejszej konstrukcji, ale jednocześnie mogą powodować większe uszkodzenia lżejszych pojazdów, z którymi dochodzi do zderzenia. Pojazdy o mniejszej wadze są zazwyczaj bardziej zwinne, co może pomagać w unikaniu kolizji, ale są bardziej narażone na uszkodzenia w przypadku zderzenia z cięższymi pojazdami. Optymalne bezpieczeństwo zależy więc od kombinacji masy pojazdu, zaawansowanych systemów bezpieczeństwa oraz konstrukcji nadwozia.
Uwaga:
Wymienione w niniejszym artykule funkcje i dane mogą być dostępne tylko w określonych wersjach wyposażenia. Szczegóły dotyczące dostępności elementów wyposażenia, funkcji oraz aktualne dane techniczne dostępne są u autoryzowanych dealerów.