Leasing i wynajem to formy finansowania kojarzone z firmami. Czy wiesz, że możesz z nich skorzystać również jako osoba prywatna? Zobacz, czym różni się leasing konsumencki od wynajmu konsumenckiego oraz jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać leasing na nowe samochody takie jak Defender, Discovery czy Range Rover.
Spis treści:
1. Czym jest leasing konsumencki i na czym polega?
1.1. Zalety i wady leasingu konsumenckiego
1.2. Leasing konsumencki czy kredyt – na co się zdecydować?
1.3. Warunki otrzymania leasingu konsumenckiego
1.4. Koszty leasingu konsumenckiego – czy to się opłaca?
2. Czym jest wynajem konsumencki i na czym polega?
2.1. Zalety i wady wynajmu konsumenckiego
2.2. Koszty wynajmu konsumenckiego – czy to się opłaca?
2.3. Warunki otrzymania wynajmu konsumenckiego
3. Leasing konsumencki czy wynajem – które finansowanie jest dla Ciebie?
3.1. Jakie są różnice pomiędzy leasingiem i wynajmem konsumenckim?
4. Najczęściej zadawane pytania
4.1. Na czym polega leasing konsumencki?
4.2. Kto może skorzystać z leasingu konsumenckiego?
4.3. Czy leasing konsumencki wpływa na zdolność kredytową?
4.4. Czym się różni leasing konsumencki samochodu od kredytu gotówkowego na samochód?
4.5. Jak wygląda proces podpisania umowy leasingowej?
4.6. Co się stanie, jeśli zdecyduję się nie wykupić samochodu po zakończeniu leasingu?
4.7. Jakie są różnice między leasingiem konsumenckim a wynajmem długoterminowym?
Znakomity do jazdy w terenie Defender, świetny do miasta i w trasę Discovery, a może luksusowy Range Rover? Samochody te mogą być w Twoim zasięgu finansowym. Nie musisz od razu opłacać całej kwoty za auto, żeby zacząć jeździć wymarzonym autem.
Możesz wybrać formę finansowania, która jest kojarzona z firmami – leasing konsumencki. Czym on jest? Jest to nic innego jak leasing dla osób prywatnych.
Pod względem zasady działania leasing konsumencki samochodu jest podobny do tego dla przedsiębiorców. Płacisz comiesięczną ratę, a w zamian dostajesz do użytku wybrany przez siebie model. Gdy umowa się skończy, masz możliwość wykupienia auta na własność.
Samochód w leasingu konsumenckim ma tę zaletę, że możesz nim przejechać dowolną liczbę kilometrów. Nie ma limitu przebiegu.
Plusem jest też możliwość indywidualnego dopasowania oferty. Leasing konsumencki może być pod tym względem dużo bardziej elastyczny w porównaniu z kredytem. Możesz zacząć jeździć autami takimi jak: Range Rover, Discovery lub Defender przy niskim wkładzie własnym lub na starcie dopłacić nieco więcej, aby płacić niskie raty przez cały okres trwania umowy. Podobnie sprawa wygląda z wykupem. Może mieć on symboliczną wysokość.
Wykup jest popularny, ale nie zawsze konieczny. Alternatywą może być odkup samochodu przez leasingodawcę. Co wtedy? Możesz wziąć leasing konsumencki na auto z młodszego rocznika lub wybrać całkiem inny pojazd, bardziej dopasowany do Twoich aktualnych potrzeb.
Czy leasing ma jakieś wady? Do wykupu samochód pozostaje własnością leasingodawcy, więc nie możesz nim swobodnie dysponować, np. sprzedać go we własnym zakresie. Osoby prywatne nie mogą też liczyć na takie ulgi podatkowe jak przedsiębiorcy korzystający z leasingu.
Zastanawiasz się, co wybrać – leasing konsumencki czy kredyt? Dużo zależy od tego, na jak długi okres chcesz rozłożyć raty. Kredyt może mieć dłuższy okres spłaty w porównaniu z leasingiem (np. 10 lat).
W przypadku kredytu samochodowego najczęściej auto stanie się Twoją własnością po zapłaceniu ostatniej raty, chociaż zdarzają się umowy, które pozwalają Ci od razu wejść w posiadanie pojazdu (głównie przy kredycie gotówkowym).
Leasing jest bardziej elastyczną formą finansowania, a raty mogą być niższe w porównaniu z kredytem. Procedura jest uproszczona. Leasing nie będzie też wpływać na Twoją zdolność kredytową.
Czego potrzebujesz, żeby wziąć auto w leasing konsumencki? Przede wszystkim wypełnionego wniosku o finansowanie. Dokumenty, o jakie może Cię poprosić leasingodawca, to m.in.:
Chcesz wiedzieć, czy warto wziąć leasing konsumencki na samochody Range Rover, Discovery lub Defender? Marka przygotowała dwa programy finansowe, które będą dopasowane do Twoich potrzeb.
Leasing Classic to:
Również w przypadku Leasingu To Go jest opcja wykupu. Możesz też rozłożyć spłatę wartości końcowej na raty.
Wynajem konsumencki to inaczej abonament na samochód. Jakie są cechy tej formy finansowania?
Wynajem konsumencki (który de facto jest jedną z form leasingu) i klasyczny leasing konsumencki mają wspólną cechę – samochód przez okres trwania umowy pozostaje własnością leasingodawcy. Czym różnią się te formy finansowania?
Wynajem konsumencki, czyli abonament, to usługa, w której płacisz za wszystko w jednej racie. Nie musisz przeznaczać osobnych środków na serwis, ubezpieczenie, przeglądy, wymianę opon czy assistance – koszt tych usług jest wliczony w comiesięczną opłatę. Wynajem konsumencki jest wygodny i przewidywalny.
Żeby korzystać z Range Rover, Discovery lub Defender, nie musisz wnosić opłaty wstępnej. Po zakończeniu umowy zwracasz samochód i możesz wybrać inny model (jest opcja wykupu, ale raczej rzadko się ją stosuje w przypadku wynajmu).
Wynajem to komfortowe rozwiązanie, ponieważ nie ma w nim dodatkowych, nieprzewidzianych wydatków. Może się to jednak wiązać z wyższą ratą w stosunku do leasingu. Poza tym w wynajmie obowiązuje roczny limit kilometrów, a okres trwania umowy może być krótszy niż w leasingu.
Dzięki finansowaniu Full Service z oferty Finance możesz:
W racie uwzględniona jest pełna obsługa techniczna, a także pakiety ubezpieczeń, Assistance 24 h i samochód zastępczy.
Procedura związana z wynajmem konsumenckim wygląda podobnie jak przy leasingu. Będziesz potrzebować:
Formalnościami zajmie się salon samochodowy oraz dostawca produktu finansowego.
Leasing konsumencki auta czy wynajem? Wybór zależy od tego, co chcesz zrobić z autem po zakończeniu umowy, długości tras, jakie pokonujesz rocznie i czasu, jaki chcesz poświęcać na kwestie związane z eksploatacją.
Wybierz leasing konsumencki, jeśli:
Wynajem samochodu jest dla Ciebie, gdy:
Leasing konsumencki oraz wynajem konsumencki mają wspólne cechy. W obu formach finansowania użytkujesz auto w zamian za opłacanie miesięcznych rat.
Różnice dotyczą:
Uwaga:
Artykuł ma jedynie charakter poglądowy. Przed decyzją o wyborze finansowania samochodu sprawdź aktualne regulacje i skorzystaj z porady profesjonalnych doradców. Decyzja Informacje zaprezentowane w niniejszym materiale nie stanowią oferty, zapewnienia ani oświadczenia gwarancyjnego w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. W celu uzyskania informacji na temat szczegółów finansowania prosimy o kontakt z wybranym dealerem Jaguar Land Rover.