Leasing czy wynajem długoterminowy – czym się różnią i co wybrać?

Leasing czy wynajem długoterminowy – czym się różnią i co wybrać?

Rano w teren na kontrolę budowy, po południu na spotkanie biznesowe, wieczorem nad jezioro – modele marek Land Rovera sprawdzą się w każdej sytuacji. Jeśli potrzebujesz uniwersalnego auta firmowego, nie musisz gromadzić funduszy przez kilka lat. Możesz zdecydować się na atrakcyjną formę finansowania. Co wybrać: leasing czy wynajem? Porównaj oba rozwiązania, by podjąć właściwą decyzję.

Modele wykorzystujące technologie Land Rovera są twarde. Nie straszne im błoto, przeprawy przez wodę, jazda po polnych drogach, zjazdy ze skarp. Dlatego też sprawdzają się w rajdach terenowych i jako pojazdy kaskaderskie.


Land Rovery już od dawna nie są jednak samochodami spartańskimi. W gamie znajdziemy prestiżową markę Range Rover, wszechstronną Discovery i najbardziej terenową - Defender. W każdej z nich jakość wykończenia, hybrydowe napędy oraz bogate wyposażenie z dziedzin komfortu i bezpieczeństwa (system multimedialny Pivi Pro, klimatyzacja z jonizacją powietrza, układy awaryjnego hamowania czy utrzymywania auta na pasie ruchu) – to symbole przynależności marki do segmentu premium.


Wybrane modele z powodzeniem mogą służyć za ekwiwalent limuzyny do długich podróży i pełnić funkcję aut służbowych dla managementu. Równocześnie, dzięki systemowi Terrain Response 2, który monitoruje warunki i wybiera optymalny tryb jazdy w terenie, sprawdzą się, gdy prowadzisz gospodarstwo rolne, jesteś geodetą czy architektem. Auta marek Defender, Discovery i Range Rover będą też dobrym wyborem do użytku biznesowo-prywatnego, szczególnie dla osób aktywnych sportowo.


Co istotne, Land Rovery wcale nie muszą być poza zasięgiem Twoim lub Twojej firmy. Dzięki formom finansowania, takim jak leasing czy wynajem długoterminowy, można korzystać z auta, płacąc miesięczne raty. Na co się zdecydować?

Leasing a wynajem – różnice formalne

Leasing a wynajem długoterminowy – co łączy, a co dzieli te dwa rozwiązania? Najłatwiej będzie to omówić, zaczynając od wyjaśnienia, czym w ogóle jest leasing.


Jest to forma finansowania, w której leasingodawca (czyli strona, która udziela finansowania) przekazuje leasingobiorcy prawo do używania środka trwałego (w tym wypadku samochodu) w zamian za opłacanie rat leasingowych przez określony czas. Mówiąc prościej – jako firma co miesiąc płacisz umówioną kwotę za korzystanie z auta. Po zakończeniu leasingu możesz wykupić pojazd, żeby dalej z niego korzystać lub go odsprzedać.


Leasing ma dwie główne formy:

Leasing operacyjny (usługowy) Leasing finansowy (kapitałowy)
Auto pozostaje własnością leasingodawcy Samochód staje się środkiem trwałym leasingobiorcy
Leasingodawca dokonuje odpisów amortyzacyjnych Możliwość odpisywania amortyzacji
Nie trzeba płacić VAT-u z góry (jest doliczany do każdej raty), czyli początkowy koszt może być niższy niż w leasingu finansowym, Podatek VAT trzeba opłacić z góry
Leasingobiorca w koszty może wpisać całą ratę leasingową, a także czynsz inicjalny (pierwszą wpłatę leasingu), koszty manipulacyjne, wydatki związane z użytkowaniem samochodu. Rata dzielona jest na część kapitałową i odsetkową
Część odsetkowa staje się kosztem uzyskania przychodu



Jak wygląda porównanie między wynajmem a leasingiem? Wynajem długoterminowy jest niczym innym jak wariantem leasingu operacyjnego. Gdzie więc różnice? Podział na linii leasing a wynajem przebiega następująco:



  • w ratę wynajmu długoterminowego wpisane są koszty użytkowania – nie trzeba płacić dodatkowo za ubezpieczenie, serwis, przeglądy, a czasem także za opony zimowe i letnie,

  • w leasingu koszty eksploatacyjne nie są częścią raty – wydatki związane z utrzymaniem auta ponosi się samodzielnie,

  • po zakończeniu wynajmu długoterminowego samochód wraca do wynajmującego,

  • po zakończeniu leasingu zazwyczaj leasingobiorca wykupuje samochód na własność.

Leasing czy wynajem długoterminowy? Porównanie zalet i wad

Jeśli zastanawiasz się, co wybrać – leasing czy wynajem długoterminowy – przed podjęciem decyzji sprawdź, jakie plusy i minusy mają oba rozwiązania. Formę finansowania warto dobrać do sposobu, w jaki pojazd ma być użytkowany.

Zalety leasingu

Główne zalety leasingu to:

  • brak limitu kilometrów (poza leasingiem z wysoką wartością wykupu HRV),
  • optymalizacja podatkowa – wiele opłat związanych z eksploatacją można wliczyć w koszty,
  • możliwość wykupu pojazdu po zakończeniu leasingu w przystępnej cenie,
  • dowolność, jeśli chodzi o wybór ubezpieczyciela i serwisu,
  • duża elastyczność, jeśli chodzi o opłatę wstępną i koszt wykupu, co przekłada się na wysokość rat – wykup zwyczajowo wynosi od 0% do 45% wartości samochodu,
  • w wybranych przypadkach – możliwość modyfikacji pojazdu za zgodą leasingodawcy.

Wady leasingu

Do wad leasingu można zaliczyć:

  • konieczność poniesienia opłaty wstępnej będącej wybraną procentową wartością pojazdu (możliwa do uniknięcia w przypadku klientów z odpowiednią zdolnością kredytową),
  • mniejszą przewidywalność, jeśli chodzi o miesięczne wydatki na samochód,
  • koszty związane z ubezpieczeniem i serwisem, które trzeba ponosić samodzielnie,
  • zazwyczaj dłuższy okres umowy w porównaniu z wynajmem długoterminowym (np. 5-6 lat zamiast 2-4).

Zalety wynajmu długoterminowego

Korzyści wynikające z wynajmu długoterminowego to m.in.:

  • brak wymaganej opłaty wstępnej – można się zdecydować na wkład własny, ale z wynajmu można zacząć korzystać również i bez niego,
  • stałe koszty przez cały okres wynajmu,
  • płacisz i jeździsz – formalnościami związanymi z serwisem czy ubezpieczeniem zajmuje się wynajmujący,
  • zazwyczaj krótszy okres wynajmu w porównaniu do leasingu,
  • możliwość częstszej wymiany samochodu na nowe auto.

Wady wynajmu długoterminowego

Co można uznać za wadę wynajmu długoterminowego? Do takich cech należą np.:

  • limit kilometrów – często w przedziale od 10 000 do 40 000 km rocznie,
  • brak możliwości wykupu samochodu bądź wysoka cena odkupu,
  • krótszy czas trwania wynajmu w porównaniu do leasingu może wpłynąć na wysokość rat.

Leasing i wynajem a Polski Ład – co się zmieniło w podatkach od 2022 roku?

Polski Ład wprowadził znaczące zmiany, jeśli chodzi o wykup pojazdu po zakończeniu leasingu. Na czym polegają?


Do tej pory, jeżeli po zakończeniu leasingu przedsiębiorca odkupił auto, mógł je sprzedać już po 6 miesiącach jako osoba prywatna i nie płacić podatku dochodowego. Było to korzystne rozwiązanie, jeśli na początku umowy założyło się niską kwotę wykupu, np. w wysokości 1%.


Po wprowadzeniu nowych przepisów w ramach programu Polski Ład (konkretnie: art. 10, ust. 2, pkt 4 oraz art. 14, ust. 2, pkt 19 ustawy o PIT) na sprzedaż auta poleasingowego bez podatku trzeba czekać nie pół roku, ale aż 6 lat.


Co w sytuacji, gdy chce się sprzedać auto szybciej? Trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy, ale też wyższy VAT niż dotychczas. Wcześniej VAT był liczony od ostatniej raty, która często wynosiła 1%. Zgodnie z Polskim Ładem podatek VAT jest naliczony od wartości rynkowej samochodu.


Czy musisz się tym martwić? Spokojnie, w tej sytuacji rozwiązań jest kilka. Możesz nie decydować się na wykup lub dłużej użytkować samochód prywatnie, po odkupie. Drugą opcją jest zdecydowanie się na wynajem długoterminowy. Trzecią zaś – wybór leasingu o określonych warunkach: krótka umowa (2-3 lata), mała opłata wstępna, niskie raty, wysoka wartość wykupu (35-45%).


W związku z tym, że wartość wykupu młodego auta będzie zbliżona do ceny rynkowej, podatek VAT nie będzie aż tak „bolesny”. Samochód, zwłaszcza klasy premium, będzie miał jeszcze wysoką wartość, więc jego sprzedaż może zniwelować podatek.

Leasing czy wynajem – co się bardziej opłaca? Przykładowe kalkulacje

Co jest lepsze: leasing czy wynajem długoterminowy? Sprawdź kilka dopasowanych do Twojej sytuacji przykładowych kalkulacji, które przygotuje dla Ciebie dealer Land Rovera, aby wybrać najlepszą opcję.


W cennikach poszczególnych modeli znajdziesz przykładowe wysokości rat dla konkretnych wersji wyposażenia.

Podsumowanie – dla kogo leasing, a dla kogo wynajem?

Wynajem długoterminowy czy leasing – która opcja jest lepsza? Wybór formy finansowania dobierz na podstawie tego, na czym zależy Tobie i Twojej firmie.


Zdecyduj się na leasing, jeżeli samochód będzie intensywnie eksploatowany, ponieważ nie ma w tym przypadku limitu kilometrów. Jest to też dobra opcja, jeżeli stać Cię na wkład własny (może to znacznie obniżyć ratę), chcesz użytkować auto dłużej czy korzystać z niego po zakończeniu leasingu. Dla firm brak opłat za polisę czy serwis w racie leasingowej może być zaletą, ponieważ przedsiębiorstwa mogą korzystać z promocyjnych stawek od ubezpieczycieli czy dealerów, jeżeli mają większe floty.


Jak zacząć korzystać z Land Rovera w leasingu? Korzystnym rozwiązaniem może być finansowanie oferowane przez markę. Leasing Classic dla samochodów Land Rover pozwoli Ci wybrać zróżnicowany okres finansowania od 2 do 6 lat. Kwota wstępna i wykupu jest elastyczna i wynosi do 45% ceny auta. Alternatywą jest Leasing To Go z gwarantowanym odkupem pojazdu, niższą ratą w porównaniu ze standardowym leasingiem oraz wpłatą własną wynosząca od 0% do 30% ceny samochodu.


Wynajem to odpowiednia propozycja, jeżeli chcesz co 2-3 lata wymieniać auto na nowy model. To także dobra opcja, gdy nie chcesz ponosić kosztów wkładu własnego, przewidywalne koszty są dla Ciebie priorytetem i nie chcesz lub nie masz czasu załatwiać formalności związanych z ubezpieczeniem, przeglądami czy wymianą opon.


Wynajem długoterminowy to także rozwiązanie dla osób prywatnych. Land Rover proponuje bowiem dwa produkty: Full Service for Business (dla firm) oraz Full Service for You (dla klientów indywidualnych). Umowa może zostać zawarta na okres od 2 do 5 lat, roczny przebieg może wynosić od 15 000 do 35 000 km, a w cenie raty można otrzymać ubezpieczenie, assistance, samochód zastępczy, pakiet serwisowy oraz serwis opon.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

OTWÓRZ

Czym się różni wynajem od leasingu?

Czy Polski Ład wpłynął na leasing i wynajem?

Uwaga:



Artykuł ma jedynie charakter poglądowy. Przed decyzją o wyborze finansowania samochodu sprawdź aktualne regulacje i skorzystaj z porady profesjonalnych doradców. Decyzja Informacje zaprezentowane w niniejszym materiale nie stanowią oferty, zapewnienia ani oświadczenia gwarancyjnego w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. W celu uzyskania informacji na temat szczegółów finansowania prosimy o kontakt z wybranym dealerem Jaguar Land Rover.