TURYSTYKA OFFROADOWA – JAKĄ TRASĘ WYBRAĆ?

TURYSTYKA OFFROADOWA – JAKĄ TRASĘ WYBRAĆ?

Turystyka offroadowa to nie tylko podróżowanie, to przede wszystkim pasja, adrenalina i możliwość odkrywania nieznanych ścieżek. Współcześni podróżnicy coraz częściej szukają wyzwań poza utartymi szlakami, poszukując przygody w terenach trudno dostępnych dla zwykłych samochodów. Od jazdy na nartach w zimie po ekscytujące przejazdy przez góry i lasy, off-road staje się coraz popularniejszy, oferując niezapomniane doznania dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku.

Jaki samochód terenowy do turystyki off-road?

Wybierając się w teren, warto mieć odpowiednio wyposażony samochód, który poradzi sobie z trudnymi warunkami. Przed wyjazdem należy jednak odpowiednio przygotować swoje auto, aby w pełni odczuwać radość z wyprawy. Potrzebne będzie wyposażenie terenówki, które zapewni nam bezpieczeństwo i wspaniałą przygodę.

Odpowiedni napęd

Odpowiedni napęd to podstawa udanej wyprawy. Napęd 4×4 zapewnia optymalną trakcję na wszystkich kołach, co ułatwia pokonywanie śliskich i nierównych nawierzchni. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie auta z napędem na cztery koła sprawdzą się w terenie. Rozwiązania stosowane w nowoczesnych SUV-ach wykraczają daleko poza standardowe układy.

Dowiedz się więcej o nowoczesnych napędach 4×4 i zobacz video:

Wysoki prześwit

Zwiększony prześwit w samochodzie chroni podwozie przed uszkodzeniem na nierównych nawierzchniach i przeszkodach. Wysoki prześwit pojazdu niesie liczne korzyści, takie jak możliwość pokonywania znacznych nierówności terenu oraz lepsza zdolność do brodzenia w wodzie. Ponadto wysoka pozycja za kierownicą poprawia widoczność, a to z kolei zmniejsza ryzyko mechanicznych uszkodzeń podwozia. Zderzaki są również mniej narażone na uszkodzenia podczas zjazdu z wysokiego krawężnika.

Zawieszenie pneumatyczne

Zawieszenie pneumatyczne zastępuje tradycyjne sprężyny gazowymi komorami, umożliwiając dynamiczną regulację położenia kół w trudnych warunkach terenowych i podczas pokonywania zakrętów. To zapewnia stabilność pojazdu oraz komfortową jazdę dzięki redukcji drgań i wstrząsów.

Zawieszenie pneumatyczne może być bardzo przydatne podczas wypraw. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zastosowanym w SUV-ach jazda off-road, która wymagać będzie np. brodzenia w wodzie, nie będzie dla nas wyzwaniem. Odpowiednio dobrany i przygotowany samochód sprawi, że niezależnie od tego, jaką trasę znajdziemy i na jaką przeszkodę napotkamy, czeka nas niezapomniana przygoda i frajda.

Systemy terenowe kontroli trakcji

Są to systemy, które zwiększają bezpieczeństwo i łatwość jazdy w terenie. Warto o tym pamiętać. W końcu zabieramy naszą terenówkę w nieznane. Systemy terenowe kontroli trakcji dostosowują pracę silnika i hamulców do warunków terenowych, zapewniając lepszą kontrolę nad pojazdem w trasie.

Dostępnych jest również szereg funkcji, które ułatwiają jazdę w terenie. Przykładowo system kontroli zjazdu ze wzniesienia (HDC) utrzymuje stałą prędkość podczas zjeżdżania ze stromych wzniesień. Natomiast system kontroli ruszania pod górę (HSA) ułatwia ruszanie pod górę na śliskich nawierzchniach.

Funkcja Hill Descent Control

System Hill Descent Control (HDC) to funkcja, która umożliwia precyzyjne kierowanie pojazdem podczas zjazdów z nachylonych wzgórz. System ciągle monitoruje ewentualne poślizgi kół i natychmiast włącza hamulce, utrzymując stabilną prędkość jazdy. Dzięki temu kierowca ma pełną kontrolę nad samochodem nawet w trudnych warunkach terenowych. Jest to często spotykane rozwiązanie w samochodach terenowych.

System All Terrain Response

System All Terrain Response pozwala na pełne wykorzystanie możliwości samochodu podczas wyprawy, niezależnie od rodzaju terenu. Dostępne tryby obejmują jazdę po śniegu, błocie, piasku, szutrze i trawie, a także po nawierzchniach utwardzonych. Za pośrednictwem zaawansowanych układów elektronicznych system monitoruje poślizgi, przechyły nadwozia, skręt kół, a także temperaturę i ciśnienie w oponach. Ten inteligentny system automatycznie dopasowuje parametry pracy napędu, hamulców i kontroli trakcji do wybranego rodzaju nawierzchni.

Zobacz przykładowe modele, w których można spotkać systemy terenowe kontroli trakcji:

Terenowe opony

Opony terenowe posiadają agresywny bieżnik, który zapewnia dobrą przyczepność na błocie, piasku i kamieniach. Wybór odpowiednich opon zależeć będzie od tego, po jakim terenie najczęściej jeździmy naszą terenówką.

Jeśli ten sam samochód chcesz wykorzystywać na co dzień, bez konieczności zmiany kół , warto rozważyć dedykowane opony wielosezonowe – inaczej zwane „all season”. To specjalne opony letnie (M+S), które posiadają więcej lamelek, co zapewnia im lepszą przyczepność w terenie.

Typowe opony terenowe są specjalnie zaprojektowane do jazdy w trudnych warunkach terenowych, charakteryzują się agresywnym bieżnikiem z głębokimi rowkami, co gwarantuje maksymalną przyczepność na błocie, koleinach i skałach. Ważne jednak, aby pamiętać, że nie wszystkie opony tego typu nadają się do użytku na drogach publicznych.

Zabierasz swoje auto na wyprawę zimową? Niezbędne będą opony z oznaczeniem płatka śniegu. Zapewniają one najlepszą przyczepność na śniegu i lodzie.

Turystyka off road – jaką trasę wybrać

Pierwszym krokiem jest określenie poziomu trudności trasy. Trasy offroadowe można podzielić na trzy kategorie:


  • Łatwe: są odpowiednie dla początkujących i prowadzą po utwardzonych drogach lub szutrach. Nie wymagają specjalnego przygotowania ani wyposażenia.

  • Średnie: trasy te są bardziej wymagające i mogą prowadzić po kamienistych drogach, leśnych duktach lub błotnistych terenach. Wymagają pewnego doświadczenia i odpowiedniego wyposażenia, takiego jak opony terenowe i wyciągarka.

  • Trudne: przeznaczone dla doświadczonych off-roaderów i prowadzą po ekstremalnych terenach, takich jak góry, bagna lub piaszczyste wydmy. Wymagają specjalnego przygotowania, doświadczenia i odpowiedniego wyposażenia.

Długość trasy to kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Trasy offroadowe mogą mieć długość od kilku do kilkuset kilometrów. Przy wyborze trasy należy wziąć pod uwagę czas, jakim dysponujemy, a także doświadczenie i umiejętności kierowcy.

Przykładowe trasy off-road w Polsce

Województwo Trasa Długość Poziom trudności
małopolskie Dębno-Gołkowice 120,64 km trudny
podkarpackie Bieszczady: Tyrawa Solna 237,74 km średni
małopolskie Dolinki Krakowskie: Modlnica 43,21 km średni
warmińsko-mazurskie Mazury-Suwalszczyzna-Podlasie: Kruklanki 383,26 km trudny
podlaskie Nowosiedliny-Miastkowo 42,83 km średni
lubelskie Kazimierz Dolny 55,12 km średni
mazowieckie Stanisławów 73,86 km średni
dolnośląskie Zakrzów 244,31 km łatwy

Przed wybraniem się na wyprawę sprawdź, czy właściciel lub zarządca terenu, który chcesz pokonać, pozwala na przejazd samochodem

Podsumowanie

Jak widać, w Polsce jest dużo miejsc, gdzie każdy amator jazdy off-road znajdzie coś dla siebie. Rodzinna turystyka offroadowa to niezwykłe doświadczenie, które pozwala nam dostrzec krajobrazy w zupełnie nowym świetle. Jednakże podczas takiej podróży należy pamiętać o odpowiedzialności. Zanim nadejdzie dzień wyprawy, przygotuj swój samochód i sprawdź legalność trasy. Szanuj przyrodę i zabierz ze sobą wszystkie śmieci.

Najczęściej zadawane pytania:

OTWÓRZ

Czy turystyka off-road w Polsce jest legalna?

Co się może przydać podczas wypraw?

Czy off-road jest bezpieczny?

Jakie akcesoria i gadżety off-road?

Jakie trasy off road na Mazurach?

Uwaga:
Pamiętaj, że nawet jeśli poruszasz się najlepszym samochodem terenowym, na bezdrożach może być niezbędne doświadczenie, umiejętności i ekwipunek wykraczające poza to, co niezbędne na zwykłych drogach. Skonsultuj plan wyjazdu z ekspertem. Możesz także rozważyć rozpoczęcie przygody z terenem od specjalnych torów, pokonywanych pod nadzorem instruktorów.
Pokonywanie przepraw wodnych, ale także wielu innych przeszkód terenowych, wymaga wcześniejszego dokładnego sprawdzenia warunków. Pamiętaj, że samochodem nie powinno się wjeżdżać w wodę z nurtem, a przed wjazdem należy zweryfikować stan dna.
Jeśli planujesz przejazd poza drogami publicznymi - sprawdź kto jest właścicielem lub zarządcą terenu i zweryfikuj czy dozwolony jest przejazd samochodem. Dotyczy to także opisanych powyżej propozycji tras.