Biały czy czarny, a może srebrny metalik? Wybór koloru samochodu może być podyktowany różnymi argumentami. Różnice dotyczą nie tylko barwy, ale i tego, jak lakier odbija światło. Aktualne trendy nieco się zmieniają, ale stonowane kolory samochodów nadal dominują w statystykach. Są jednak różnice między wyborami kierowców w USA i w Europie.
Spis treści:
1. Jak dobrać kolor lakieru do samochodu?
2. Jaki kolor auta jest najbardziej popularny?
3. Legendarny kolor lakieru samochodu
4. Typy lakierów aut
5. Nietypowe kolory aut
6. Jaki kolor samochodu jest najbardziej praktyczny?
7. Najczęściej zadawane pytania:
7.1. Czy lakiery mogą być ekologiczne?
7.2. Czy kolor samochodu ma wpływ na jego cenę?
7.3. Czy wybór koloru ma wpływ na wartość odsprzedaży samochodu?
7.4. Czy samochody mają swoje charakterystyczne kolory lakierów?
7.5. Dlaczego auta służbowe są najczęściej białe?
Trudno odpowiedzieć na pytanie o najładniejszy kolor samochodu. To, jaki kolor auta wybrać, może zależeć od wielu czynników. Od tych estetycznych po cenowe czy praktyczne.
To przede wszystkim rzecz gustu, który odzwierciedla styl właściciela auta. Wpływ na wybór lakieru może mieć też lokalne środowisko, w którym kupowane jest auto. Jasne kolory mogą być bardziej przyjazne w gorących klimatach, podczas gdy ciemne sprawdzą się lepiej w obszarach o dużym zanieczyszczeniu.
Poza tym pewne kolory mogą łatwiej ujawniać zabrudzenia, inne są w stanie bardziej ukryć drobne rysy i nieczystości.
Niektóre kolory samochodów są bardziej popularne na rynku wtórnym, co może wpłynąć na wartość odsprzedaży. Samochody w neutralnych kolorach, które są bardziej powszechne, jak białe, czarne, srebrne czy szare, są często bardziej poszukiwane. Ale te rzadsze, żywe barwy lakierów mogą w wypadku niektórych marek czy modeli lepiej wpływać na ewentualny spadek ceny. To może oznaczać wyższą cenę na rynku wtórnym w zależności od tego, jaki mamy kolor karoserii.
Europejscy kierowcy wybierają inne lakiery aut od tych w Stanach Zjednoczonych. Analizując dane z lat 2022 i 2023 widać, że na Starym Kontynencie prym wiodą odcienie szarości. Najmodniejszy kolor samochodu 2023 to w Europie szarość, bo 27% aut sprzedawanych miało takie nadwozie. Na drugim miejscu z 22 procentami sprzedaży aut znalazły się samochody w kolorze czarnym. Biel to trzeci najczęściej wybierany kolor lakieru w Europie (21%).
Za to najpopularniejsze kolory samochodów w USA to właśnie białe lakiery. Nadal cieszą się one największą popularnością, stanowiąc aż 26% sprzedaży w 2023 roku. Dalej jest kolor czarny 21% i odcienie szarości 19%.
Warto dodać, że jeśli przejrzeć statystyki modnych barw, widać wyraźnie, że na popularności zyskują żywe kolory. Lakiery niebieskie i zielone to trend ostatnich lat. Coraz więcej aut ma też jaskrawe kolory. Spada tylko popularność odcieni czerwieni, bo jak widać na drogach, to raczej kolor starszych aut.
Na przestrzeni lat niektóre marki samochodów zaczęły kojarzyć się z określonymi kolorami lakierów. Ikoniczne modele aut były bowiem prezentowane w określony sposób. Określone kolory bardziej niż inne mogą podkreślać pewne walory samochodów, na których uwidocznieniu zależało producentom.
Są też kolory, które były inspirowane historią i do dziś są wykorzystywane jako legendarne symbole. Tak jest z lakierem w zielonym odcieniu Grasmere Green, który inspirowany był farbą kokpitów samolotów brytyjskiego RAF-u produkowanych po II wojnie światowej. Wyprodukowany w 1948 roku Land Rover miał właśnie taki unikalny lakier. Do dziś ten kolor nadwozia bywa dostępny dla modeli marki Defender w limitowanych edycjach i czerpie z historii pierwszych samochodów kultowego brytyjskiego symbolu.
To, co pokrywa nasz samochód, składa się zwykle z kilku warstw. Mamy warstwę antykorozyjną, podkład i bazę, a więc właściwy kolor auta oraz lakier bezbarwny na zewnątrz. Ten ostatni jest najgrubszym elementem powłoki samochodu.
W zależności od tego, jak owa powłoka załamuje światło, mamy do czynienia z trzema głównymi typami lakierów:
Ponadto niektóre samochody już w fazie produkcji lub na życzenie klienta mogą posiadać lakier ceramiczny. Stanowi on rodzaj dodatkowej powłoki ochronnej nakładanej na powierzchnię standardowego lakieru samochodowego. Lakier ceramiczny oferuje najmocniejszą ochronę przed takimi czynnikami jak między innymi promieniowanie UV, rdza i zanieczyszczenia drogowe.
Zdecydowana większość kierowców wybiera typowe kolory dostępne na rynku motoryzacyjnym. Barwa auta to jednak coraz częściej równie ważny element personalizacji jak wyposażenie czy tapicerka. I, co istotne, specjalne lakiery dopasowanej są także do innych elementów auta, tworząc razem spójne kombinacje.
Wśród modnych, eleganckich i nietypowych lakierów wyróżnia się choćby Sunset Gold z palety Range Rovera. To ciepły, brązowo-złoty metalizowany lakier, który zawiera gruboziarniste aluminium. Równie poszukiwanym lakierem jest ten w odcieniach rdzy. Sunrise Copper charakteryzuje głębia kolorów, która zmienia delikatną rdzawą czerwień widoczną w cieniu w żywy pomarańczowy w pełnym świetle. Właśnie takie nietypowe kolory samochodów, których lakiery różnie wyglądają w zależności od tego, jak pada na nie światło, cieszą się obecnie szczególnym zainteresowaniem w branży motoryzacyjnej.
Coraz więcej aut jest dostępnych także w wersjach z dwoma rodzajami lakieru. W takich przypadkach inny kolory ma dach, a inny pozostała część karoserii. Niebieski można połączyć ze złotym, a czerwony z czarnym. Różne kolory lakieru samochodowego na różnych częściach auta to obecnie modny trend na całym świecie.
Nietypowy kolor auta to również kolor bezpieczny. Jest bardziej widoczny na drodze, powoduje zachwyt u innych kierowców i jednocześnie rzadziej wzbudza zainteresowanie złodziei, szukających zwykle aut, które łatwiej sprzedać.
W wielu statystykach od lat najpopularniejszym kolorem aut był biały. Pomijając walory estetyczne białych aut, najważniejszą ich cechą są względy praktyczne. W przypadku bieli jest to odbijanie większości promieni słonecznych, które sprawia, że samochód mniej nagrzewa się w słońcu. Auta w kolorze białym są również bardziej widoczne w nocy, co może zwiększyć bezpieczeństwo.
Podobnie jak kolor biały, srebrny lakier auta jest skłonny do odbijania światła słonecznego, co może pomóc w utrzymaniu w samochodzie niższej temperatury. Taki kolor jest też stosunkowo łatwy do utrzymania w czystości.
Szary jest neutralnym kolorem, który może łatwo ukrywać drobne rysy i różnego rodzaju brud wynikający ze zmiennej pogody. To może być istotne w polskich warunkach drogowych. Niestety przy słabej widoczności takie samochody mogą zlewać się z otoczeniem, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo.
Czarne auto wygląda elegancko i nowocześnie, ale jednocześnie jest bardziej podatne na nagrzewanie się pod wpływem promieni słonecznych. Ponadto rysy i zabrudzenia są bardziej widoczne na czarnym lakierze.
Niebieski, czerwony, pomarańczowy czy żółty kolor pojazdu jest bardziej atrakcyjny wizualnie, ale takie kolory mogą być bardziej podatne na zabrudzenia. Części blacharskie do nietypowych kolorów są również droższe, stąd lakier wpływać może na koszty eksploatacji auta.