Chcesz dołączyć do grona zadowolonych użytkowników samochodów marki Land Rover i szukasz zoptymalizowanej formy finansowania? To właśnie dla Ciebie stworzyliśmy Land Financial Services. Częścią tego projektu jest oferta leasingowa, którą kierujemy zarówno do przedsiębiorców, jak i do osób prywatnych. Sprawdź szczegóły!
Spis treści:
1. Leasing kapitałowy a leasing operacyjny – poznaj różnice
2. Leasing dla Land Rovera – dostępne opcje
3. Polski Ład a leasing samochodów
4. Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
4.1. Jaka jest wysokość wpłaty własnej?
4.2. Ile wynosi okres leasingu samochodów Land Rover?
4.3. Jak program Polski Ład wpłynie na atrakcyjność leasingu samochodów?
Auta marek Range Rover, Discovery i Defender idealnie sprawdzają się jako samochody służbowe, pełniąc funkcję prestiżowych limuzyn lub ekskluzywnych samochodów terenowych ze znakomitym napędem na cztery koła. Bardzo wysoki poziom właściwości jezdnych na bezdrożach, szutrach czy leśnych duktach, precyzja na szosie oraz mnóstwo przestrzeni dla kierowcy i pasażerów to ogromne atuty każdego dostępnego modelu. Na uwagę zasługują też materiały wykończeniowe, nowoczesna stylizacja czy dynamiczne jednostki napędowe.
Land Rover w każdej ze swoich marek jawi się jako świetny samochód dla miłośników bezdroży, przedstawicieli wolnych zawodów, leśników bądź osób szukających doskonałego środka transportu do ciągnięcia przyczepy z łódką czy końskim boksem. Słowem – pozwala realizować wiele potrzeb i spełniać wiele motoryzacyjnych marzeń. A jedną z opcji skorzystania z tych możliwości jest leasing samochodu, szczególnie atrakcyjny dla przedsiębiorców – to bowiem świetny sposób na ograniczenie kosztów prowadzenia działalności. Co warto wiedzieć o leasingu i jak cieszyć się dzięki niemu wybranym Land Roverem?
Na początku przyjrzyj się poniższej tabeli:
Leasing operacyjny (usługowy) | Leasing finansowy (kapitałowy) |
Auto należy do leasingodawcy | Auto traktuje się jako środek trwały w firmie |
Leasingodawca może dokonywać odpisy amortyzacyjne | Przedsiębiorca dokonuje odpisy amortyzacyjne |
Podatek VAT nalicza się stopniowo | Podatek VAT należy uiścić z góry w całej należnej wysokości |
Wysokość całej raty leasingowej może być wliczona w koszty prowadzenia działalności | Tylko część odsetkowa raty uznawana jest za koszt działalności firmy |
Jak widzisz, leasing kapitałowy (często nazywany też leasingiem finansowym) jest traktowany jako jeden z aktywów w bilansie przedsiębiorstwa, a leasing operacyjny (znany też jako leasing usługowy) to koszt, którego zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można wliczać do bilansu firmy. W związku z tym leasing kapitałowy to rodzaj zobowiązania (dług) i z upływem czasu, wraz z kolejnymi spłatami rat leasingowych, zmniejsza się. Leasing usługowy w praktyce przypomina zaś najem długoterminowy, gdyż nie dochodzi do przeniesienia prawa własności na rzecz użytkownika (leasingobiorcy). Cykliczne, w praktyce comiesięczne, raty za leasing są traktowane jako koszty operacyjne. Ich wysokość pojawia się w rachunku zysków i strat.
Każdy rodzaj leasingu ma zatem swoje atuty, w praktyce leasingobiorca decyduje się na konkretną formę w zależności od sytuacji fiskalnej, wymagań firmy i własnych potrzeb. Co interesujące, obie formy leasingu można też ze sobą łączyć.
W przypadku aut najpowszechniejszą formą finansowania jest leasing operacyjny (usługowy). Przy konstruowaniu umowy obie strony na wstępnie określają wysokość wpłaty własnej – najczęściej mieści się ona w przedziale 0-45% wartości pojazdu. Ciekawą opcją, z której korzysta wielu przedsiębiorców, jest odkup samochodu po wygaśnięciu umowy leasingowej.
Na wysokość miesięcznych rat mają wpływ:
Jako że leasing nie jest formą wynajmu, to leasingobiorca ponosi wszystkie koszty związane z utrzymaniem auta, w tym wydatki na ubezpieczenie, serwisowanie, naprawy (jeżeli nie są objęte ochroną gwarancyjną) czy wymianę opon. Plusem jest możliwość wliczenia wszystkich powyższych kosztów w działalność firmy.
Marzysz o Land Roverze i chcesz wziąć samochód w leasing? Mamy dla Ciebie dwa programy: Leasing To Go i Leasing Classic. Oba skierowane są do osób ceniących prestiż, zaawansowaną technikę i brytyjski styl. Leasing samochodu w przypadku Land Rovera to doskonały sposób spełnienia motoryzacyjnych marzeń oraz dostosowanie ich do własnych potrzeb i oczekiwań. Od zrealizowania tych pragnień dzieli Cię mały krok.
Program ten polecany jest osobom, które po zakończeniu okresu leasingu chcą wymienić użytkowany samochód marki Land Rover na nowe auto. Aby skorzystać z Leasingu To Go, wystarczy wybrać model auta, a następnie określić roczny przebieg i czas leasingu. Kolejny krok to podanie wysokości wpłaty początkowej (wkładu własnego). Pracownik salonu Land Rover po uzyskaniu tych informacji przygotuje dla Ciebie indywidualny plan, obejmujący wysokość miesięcznych rat obowiązujących przez cały czas leasingu. Na koniec pozostaje wyjazd fabrycznie nowym Land Roverem w wybranej specyfikacji.
Do głównych korzyści programu trzeba zaliczyć:
Co istotne, decydując się na program Land Rover Leasing To Go, masz pewność, że wysokość miesięcznej raty będzie niższa niż w klasycznym leasingu. Umowa podpisywana jest na okres 24 - 60 miesięcy.
Oferta ta została oparta na klasycznej formie leasingu usługowego. Wysokość wkładu własnego mieści się zakresie 0-45%, a okres finansowania trwa od 24 do 72 miesięcy. Aby móc skorzystać z programu Land Rover Leasing Classic, na wstępie wystarczy zdecydować się na konkretny model z gamy Land Rovera. Po podjęciu decyzji o wysokości wpłaty własnej i czasie użytkowania pracownik zadba o kalkulację, biorąc pod uwagę kwotę końcowego wykupu użytkowanego samochodu. Umowa przestanie obowiązywać, gdy uiścisz opłatę równą wysokości ostatniej faktury wykupu. Musisz pamiętać jednak o tym, że w tym przypadku wraz ze spłatą leasingu Land Rover formalnie zmienia właściciela – staje się nim dotychczasowy użytkownik (leasingobiorca).
Decydując się na leasing samochodu, możesz łatwo ograniczyć koszty prowadzenia działalności, a zaoszczędzone w ten sposób środki zainwestować w rozwój firmy lub traktować je jako rezerwę kapitału. Osoby prowadzące jednoosobową działalność dzięki leasingowi mogą realnie zmniejszyć wysokość comiesięcznych obciążeń podatkowych. Leasing samochodu jest zatem godną uwagi alternatywą dla finansowania auta za pomocą kredytu samochodowego czy wynajmu.
W ramach Polskiego Ładu rządzący wprowadzili szereg rozwiązań fiskalnych mających rzeczywisty wpływ na wysokość opłat podatkowych, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Zmiany związane z programem dotyczą również sposobów finansowania samochodów firmowych.
Dla przedsiębiorcy, który rozważa auto na leasing, najważniejszą zmianą jest mniejsza niż dotychczas opłacalność odkupu przy szybkiej sprzedaży samochodu. Dotąd optymalne było ustalenie ostatniej raty wykupu na jak najniższym poziomie. Ponadto przedsiębiorca po wykupie mógł sprzedać samochód jako osoba prywatna, pod warunkiem upłynięcia co najmniej 6-miesięcznego okresu od chwili wykupu. Był to świetny sposób, aby nie płacić podatku dochodowego związanego ze sprzedażą pojazdu.
Polski Ład nie pozwala na ominięcie obciążeń fiskalnych w tak krótkim czasie jak dotychczas. Na szczęście nie oznacza to, że leasing przestał być opłacalny. To nadal godna uwagi forma finansowania samochodu firmowego. Obecnie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybór krótkiego okresu leasingowego (np. 24 miesiące) przy niskiej (lub zerowej) wpłacie własnej i przy nieznacznych ratach. W związku z tym cena wykupu auta powinna być możliwie najwyższa, co przełoży się na zwiększony zarobek przedsiębiorcy przy odsprzedaży.
Zrozumienie opisywanych zmian ułatwi Ci poniższa tabela:
Sprzedaż samochodu po wykupieniu z leasingu | ||
---|---|---|
Przed wprowadzeniem programu Polski Ład | Obecnie | |
Sprzedaż bez konieczności uiszczenia podatku dochodowego | Po 6 miesiącach | Po 72 miesiącach |
Sposób naliczenia wysokości podatku VAT | Liczony od ostatniej raty leasingowej (w praktyce jest to kilka procent) | Szacowany na podstawie rzeczywistej wartości samochodu |
Uwaga:
Artykuł ma jedynie charakter poglądowy. Przed decyzją o wyborze finansowania samochodu sprawdź aktualne regulacje i skorzystaj z porady profesjonalnych doradców. Decyzja Informacje zaprezentowane w niniejszym materiale nie stanowią oferty, zapewnienia ani oświadczenia gwarancyjnego w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. W celu uzyskania informacji na temat szczegółów finansowania prosimy o kontakt z wybranym dealerem Jaguar Land Rover.