Spanie w samochodzie podczas wypraw terenowych

Spanie w samochodzie podczas wypraw terenowych

Ważne, by spanie w samochodzie było legalne i bezpieczne. W wielu krajach, w tym w Polsce, nie ma ustawowych zakazów, ale lokalne przepisy mogą ograniczać nocleg w aucie. Jest również kilka zasad pomagających spędzić noc w samochodzie w bardziej komfortowych warunkach. Dotyczą one zarówno wyboru miejsca parkowania, jak i tego, co zabrać na noc w pojeździe.

Wypoczynek na łonie natury, z dala od zgiełku miasta, ale także zatłoczonych turystycznych miejscowości to idealna odskocznia dla zmęczonych codziennym pośpiechem i nadmiarem obowiązków. Połączona z noclegiem w samochodzie wyprawa, w teren daje z pewnością poczucie wolności, niezależności i kontaktu z przyrodą.

Czy można spać w samochodzie na parkingu?

Najlepiej spać w przyczepie kempingowej zaparkowanej na przeznaczonym do tego celu polu kempingowym. Tak wielu z nas mogłoby odpowiedzieć na to kluczowe pytanie. Kamper daje wygodę i pełne bezpieczeństwo, ale czasem nie mamy takiej możliwości, bo na przykład nie dojechaliśmy w miejsce naszego przeznaczenia, gdzie czekał nas nocleg, lub po prostu chcemy spać w naszym aucie, z dala od zgiełku turystycznych miejsc!

Odpoczynek nocą w kabinie musi być legalny i bezpieczny. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w sytuacji awaryjnej, czy zaplanowaliśmy spanie w aucie. Kierowców mogą zaskoczyć niektóre sytuacje, ale dobrze przygotowany dla aut parking wydaje się najlepszym miejscem.

Spanie w samochodzie w Polsce

W polskim prawie nie ma specjalnych obostrzeń. Generalnie nie zabrania się spania w samochodzie, należy więc przyjąć, że jest to legalne. Tym samym nocowanie dozwolone jest na publicznych parkingach, zwłaszcza na większości zwykłych parkingów miejskich czy przydrożnych. Jednak warto zwrócić uwagę na ewentualne znaki ograniczające taką praktykę.

Na autostradach i drogach szybkiego ruchu w Polsce znajdują się miejsca wypoczynku, tak zwane MOP-y, a więc Miejsca Obsługi Podróżnych, gdzie można zatrzymać się na odpoczynek. Tam spanie w samochodzie jest akceptowane.

Miejscami zakazanymi mogą być zwłaszcza parkingi w centrach miast czy stacje benzynowe, gdzie mogą istnieć ograniczenia dotyczące parkowania nocnego, co może wpływać na możliwość spania w samochodzie.

Spanie w samochodzie zagranicą

Sytuacja w krajach Europy wygląda różnie. Legalny postój na drzemkę i odzyskanie sił w publicznych i bezpiecznych miejscach możliwy jest na ogół na Litwie i Łotwie, w Rumunii, Estonii, Finlandii, Szwecji i Norwegii. Tam przepisy są podobnie elastyczne jak w Polsce. Zawsze jednak trzeba zwrócić uwagę na ewentualne znaki zakazu.

W Austrii, Niemczech i krajach skandynawskich przy wyborze miejsca noclegu należy zachować dystans minimum 150 m od zabudowań mieszkalnych. Tam też nie wolno spać w danej lokacji więcej niż jedną noc.

Włochy mają z kolei różne przepisy w zależności od regionu. W niektórych miejscach spanie na publicznych parkingach może być zabronione, ale na autostradach istnieją specjalne miejsca do takiego odpoczynku.

Warto również pamiętać o własnym bezpieczeństwie podczas spania w samochodzie w obcym kraju, zwłaszcza w nieznanych miejscach. Jeśli nie mamy pewności do przepisów lub zasad bezpieczeństwa w danym regionie, warto skonsultować się choćby z lokalną policją lub sprawdzić informacje online

Czy spanie w samochodzie jest bezpieczne?

Wybór miejsca postoju nie może być przypadkowy. Szukajmy świadomie miejsc, gdzie w okolicy jest prysznic i mamy dosłownie kilka metrów do toalety, bo przemieszczanie się nocą po nieznanym terenie może być niebezpieczne. Spanie w samochodzie zimą w chłodniejsze noce to inne problemy niż spanie latem. Dlatego parking na nocowanie w aucie wystarczy zaplanować z wyprzedzeniem, sprawdzając, jakie zasoby i zasady napotkamy w danym miejscu. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Potencjalne zagrożenie

Warto wiedzieć, że zamknięcie samochodu może prowadzić do niewystarczającej wentylacji. Jeśli silnik jest wyłączony, a samochód jest zamknięty, może wystąpić brak dopływu świeżego powietrza, co zwiększa ryzyko niedotlenienia.

W przypadku noclegu w zamkniętym samochodzie z pracującym silnikiem - szczególnie w zamkniętej przestrzeni - może nastąpić zwiększone ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, który jest bezwonny i bezbarwny, ale bardzo niebezpieczny. Postój samochodu z włączonym silnikiem przez ponad 60 sekund jest ponadto w Polsce niedozwolony.

W zależności od pory roku i lokalizacji temperatura może również być dla nas zagrożeniem. Ta ekstremalnie wysoka lub niska może zagrażać zdrowiu. W upalne dni może dojść do przegrzania, a w zimne noce do przeziębienia. Warto więc upewnić się czy samochód wyposażony jest ogrzewanie postojowe i klimatyzację.

Ponieważ większość samochodów nie jest generalnie projektowane jako pomieszczenia do spania, zagrożeniem zdrowia może być ich ograniczona przestrzeń. Zaburzenia snu, bóle mięśni i stawów mogą dotknąć tych, którzy w niewygodnej pozycji będą spać w aucie.

Dlatego wybór samochodu do nocowania jest tak ważny. Płaska powierzchnia, kiedy mamy złożone tylne siedzenia i dobry system wentylacji auta mogą dać komfort niczym spanie w kamperze.

Mandat w czasie snu

Zatrzymanie auta w dozwolonym miejscu to podstawa uniknięcia przykrych konsekwencji. Spanie “na dziko” w samochodzie w Polsce skończy się mandatem, jeśli zaparkowaliśmy tam, gdzie zwyczajnie parkować nie wolno. Grożą za to punkty karne i mandaty. Podobnie jest za granicą. Także długi postój samochodu z włączonym silnikiem w wielu krajach, w tym w Polsce, nie jest dozwolony.

Defender bagażnik
Defender bagażnik

Samochód, w którym można wygodnie spać?

Auta, które sprawdzają się na dłuższą podróż, nie zawsze są dobre do nocowania w nich. Na jakość odpoczynku w kabinie wpływa przestrzeń i technologia. Jeśli kierowca chciałby spać w bagażniku auta, to komfort zapewni mu taki pojazd jak na przykład, Defender 130 Outbound.

Przestrzeń do spania w samochodzie

Defender 130 Outbound dysponuje pięcioma siedzeniami i pojemnością do 2516 litrów przestrzeni z tyłu. Jeśli złożymy drugi rząd siedzeń, otrzymamy prawie płaską przestrzeń o długości aż 211 centymetrów i szerokości 125 centymetrów. W takich warunkach można mówić o komfortowym spaniu.

Nocować można łatwiej dzięki wielu rozwiązaniom we wnętrzu auta. Przednie siedzenia mogą być dodatkowo wyposażone w specjalne organizery i rozkładane stoliki na oparciu.

Technologia wspierająca spanie w aucie

Spanie w samochodzie osobowym wesprzeć może innowacyjna technologia Defendera 130. To między innymi ogrzewanie postojowe ze zdalnym sterowaniem, które nie wymaga uruchomionego silnika.

Jest też czujnik jakości powietrza oraz system Cabin Air Purification, który filtruje powietrze i oczyszcza z kurzu i drobnoustrojów, jednocześnie monitorując stężenie CO2 w czasie jazdy, co da czyste powietrze w aucie, kiedy zatrzymamy się już na parkingu.

Można też zamówić lodówkę w konsoli centralnej, gniazdko 230 V do ładowania naszego laptopa czy telefonu. W ramach personalizacji oferowana jest też powłoka rozpraszająca promienie słoneczne na przednią szybę, która na pewno pomoże nocować w samochodzie.

A może namiot dachowy?

Alternatywą dla spania wewnątrz auta jest nocleg na samochodzie. Wszystkie modele Defendera – zarówno 130, jak i 110 i 90, mają możliwość instalacji specjalnego namiotu na dachu pojazdu. To dlatego, że dynamiczne obciążenie nośne Defendera pozwala na udźwig do 168 kg i statyczne obciążenie do 300 kg.

Specjalny, łatwy w montażu namiot dachowy na samochód może pomieścić dwie osoby dorosłe i zawiera pełnowymiarowy, luksusowy materac, poduszki, wewnętrzne oświetlenie LED, tylny baldachim i kompaktową aluminiową drabinkę. Jego lekka pokrywa z włókna szklanego chroni namiot, gdy nie jest używany, i umożliwia jego rozłożenie jedną ręką w ciągu kilku sekund. Wystarczy odpiąć zapięcie z tyłu i lekko unieść pokrywę, aby zintegrowane rozpórki gazowe przejęły kontrolę i całkowicie otworzyły boki z szarej tkaniny. Po złożeniu namiot Defendera ma 2,3 m długości, 1,3 m szerokości i 1,5 m wysokości.

Co ważne, w czasie jazdy namiot jest złożony płasko, zapewniając maksymalną stabilność i wydajność aerodynamiczną.

Porady dla śpiących w samochodzie osobowym

Jeśli już przyjdzie nam spać na trasie na parkingach na stacjach benzynowych czy innych miejscach, które są legalne, warto się do tego przygotować. Oto kilka porad, jak spać w samochodzie w czasie postoju:


  • Ustaw auto w bezpiecznym, ustronnym miejscu, poza trasą przypadkowych osób czy z dala od szlaków wędrówki zwierząt, by w nocy rzeczywiście zaznać odpoczynku

  • Jeśli to możliwe, uchyl okno lub użyj wentylacji samochodowej.

  • Weź naładowany telefon i powerbanka, by być w kontakcie z rodziną i znajomymi, a jednocześnie mieć pewność, że będziesz w stanie wezwać pomoc w razie potrzeby.

  • Zabierz do auta termos z ciepłym napojem, bo może się on przydać nie tylko w chłodniejsze dni. Temperatura nocą spada często dosyć mocno nawet latem

  • Spakuj latarkę na nocleg w aucie, bo mieć dodatkowe źródło światła zawsze przy sobie.

  • Skorzystaj z materaca, śpiwora i poduszki, aby stworzyć jak najbardziej komfortowe miejsce do spania w aucie.

  • Przygotuj się na różne warunki atmosferyczne w aucie, biorąc ze sobą ciepłe ubrania lub koc, jeśli jest zimno.

  • Upewnij się, że wartościowe przedmioty są schowane lub zabezpieczone, aby uniknąć kradzieży.

  • Sprawdź aktualne uwarunkowania prawne w kraju i regionie, do którego się wybierasz.

  • Zasięgnij porady u osób mających doświadczenie w nocowaniu podczas wypraw, szczególnie tych, które odwiedziły już wybrane przez Ciebie miejsce docelowe.

Najczęściej zadawane pytania:

OTWÓRZ

Czy można wygodnie spać w samochodzie terenowym?

Jak przygotować samochód terenowy do spania?

Jak zabezpieczyć samochód przed insektami podczas spania w terenie?

Gdzie można spać w samochodzie terenowym?

Czy potrzebuję specjalnego sprzętu, aby spać w samochodzie terenowym?

Czy lepszy jest namiot dachowy czy materac we wnętrzu?

Uwaga: Chcielibyśmy, by powyższy artykuł stał się inspiracją do bezpiecznego i legalnego wypoczynku, zawarte w nim porady powinieneś(powinnaś) jednak uprzednio zweryfikować z aktualnymi regulacjami prawnymi w miejscu docelowym i na trasie podróży, z instrukcją obsługi samochodu i akcesoriów oraz zaleceniami osób organizujących wyprawy terenowe i zarządzających miejscami postoju.