Bez wątpienia w dzisiejszych czasach elektromobilność rozwija się wręcz w ekspresowym tempie. Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne na świecie, w tym i w Polsce. Najnowsze dane pokazują, że liczba aut elektrycznych stale rośnie. Nic więc dziwnego, że z roku na rok infrastruktura ładowania elektryków ma się coraz lepiej. Jeszcze do niedawna ładowanie auta elektrycznego było sporym wyzwaniem, lecz w ostatnich latach infrastruktura drogowa rozwinęła się na tyle, że posiadacze samochodów elektrycznych mogą bez problemu naładować swoje auta szybko, wygodnie i tanio.
Spis treści:
1. Ładowanie pojazdów elektrycznych – proste, wygodne i coraz szybsze
2. Gdzie naładować samochód elektryczny ?
3. Najwygodniejsze sposoby na ładowanie elektryka
3.1 „Stacja benzynowa” w domu – wygodne ładowanie
3.1.1 Ładowanie pojazdów elektrycznych z gniazdka
3.1.2 Ładowanie pojazdów elektrycznych z ładowarki wall-box
3.2 Jak ładować samochód elektryczny w bloku?
4. Stacje ładowania samochodów elektrycznych
5. Darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych. Gdzie w Polsce naładować elektryka bez opłat?
6. Najczęściej zadawane pytania
6.1. Jak długo ładuje się samochód elektryczny?
6.2. Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?
6.3. Jak zaoszczędzić na ładowaniu elektryka w domu?
6.4. Jak rozliczyć ładowanie samochodu elektrycznego w domu?
6.5. Czy można ładować samochód elektryczny w garażu podziemnym?
Konieczność ładowania to nieodzowny czynnik, który należy brać pod uwagę przy zakupie auta z napędem elektrycznym. Przeciwnicy wskazują tę cechę jako wadę, próbując zniechęcić do samochodów elektrycznych. Jednak Licznik Elektromobilności pokazuje, że chętnych do stania się posiadaczem auta na prąd nie brakuje.
To zasługa sporych inwestycji w infrastrukturę. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych zapewnia, że sieć dostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych jest wystarczająca i nie odbiega od sieci zwykłych stacji paliw. Innowacyjne baterie i coraz lepsze rozwiązania w tego typu pojazdach z pewnością się do tego przyczyniły. Akumulatory nowoczesnych pojazdów elektrycznych mają naprawdę dużą pojemność, a to powoduje, że energii wystarcza na dłużej, nawet jeśli zużycie energii jest na podobnym poziomie. Dzięki temu możemy ze spokojem przejechać autem elektrycznym spory odcinek na autostradach czy też korzystać z wygodnej jazdy po mieście.
Dane na podstawie Licznika Elektromobilności, z końca stycznia 2024 r: | |
100 737 | tyle samochodów osobowych z napędem elektrycznym jeździło po polskich drogach |
58 341 | łącznie zarejestrowanych samochodów osobowych i użytkowych o napędzie całkowicie elektrycznym (BEV, ang. battery electric vehicles) |
6086 | tyle w Polsce pod koniec stycznia 2024 mieliśmy ogólnodostępnych punktów ładowania dla pojazdów elektrycznych |
3362 | tyle w Polsce pod koniec stycznia 2024 mieliśmy stacji ładowania |
27% | to szybkie punkty ładowania prądem stałym (DC) |
63% | stanowiły wolne punkty prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW |
153 | nowe punkty uruchomione w styczniu 2024 r |
Posiadanie samochodu elektrycznego ma sporo zalet, jednak zdecydowanie najważniejszą z nich są niskie koszty eksploatacji, ponieważ ładowanie „elektryka” jest po prostu tańsze niż tankowanie auta z silnikiem spalinowym. Ponadto cieszy fakt, że takie ładowanie jest już całkiem proste, wygodne i szybkie.
Ładowanie pojazdu elektrycznego to kluczowy element użytkowania takiego auta. Wraz z rosnącą popularnością elektromobilności rozwijają się różne metody, dzięki którym można z łatwością zasilać akumulator. Podpowiadamy, gdzie najwygodniej naładować samochód elektryczny:
Jakie to zatem wygląda w praktyce? Gdzie naładujemy samochód elektryczny najszybciej, a gdzie najtaniej? Jak zrobić to najwygodniej, oszczędzając czas i pieniądze? Przyjrzyjmy się temu dokładniej.
Ładowanie samochodu elektrycznego w domu jest najwygodniejszym sposobem. Możliwość ładowania w miejscu postoju to bezpieczne i wygodne rozwiązanie. Dobra wiadomość jest taka, że coraz częściej takie rozwiązanie jest także bardzo szybkie i z pewnością tanie.
Dzięki naszej własnej stacji ładowania samochodów elektrycznych możemy ładować samochód nocą, podczas gdy śpimy, lub w dowolnym momencie w ciągu dnia. Unikamy konieczności dojeżdżania do stacji ładowania, oszczędzamy więc nie tylko pieniądze, ale i czas.
W instalacji domowej wykorzystujemy prąd zmienny, dlatego ładowanie samochodu elektrycznego w tym przypadku jest bardzo proste, polega ale wymaga podłączenia auta do zwykłego gniazdka 230 V poprzez specjalny przewód. Po prostu z jednej strony podłączamy przewód do gniazdka, a z drugiej do samochodu. Pokładowa ładowarka samochodu zmieni prąd z przewodu w formę, która może być gromadzona w akumulatorze. Kiedy zamykamy auto kluczykiem, rozpoczyna się proces ładowania.
To rozwiązanie ma swoje plusy, ponieważ nie jest konieczne ponoszenie kosztów inwestycji w stację, warto jednak pamiętać, że mamy tu ładowanie o niskiej mocy, nie będzie to więc najszybsze naładowanie baterii. Z drugiej strony, jeśli akumulator nie jest rozładowany, można go podłączyć na noc, a rano auto będzie gotowe do jazdy.
Jeżeli jesteśmy posiadaczem domu z garażem, najlepszym rozwiązaniem na domową stację ładowania samochodów elektrycznych jest zainstalowanie opcjonalnego systemu wall-box. Stacja ta może być w wersji naściennej jako wisząca ładowarka, lub wolnostojąca, która w wersji na kołach może służyć nam jednocześnie jako ładowarka mobilna.
Proces ładowania jest tak samo łatwy jak w przypadku korzystania z gniazdka domowego. Naładowanie za pomocą wall-boxa jest jednak o wiele wygodniejsze i szybsze niż w przypadku korzystania z gniazdka instalacji domowej. To za sprawą większej mocy ładowarki wall-box, ponieważ ich moc sięga nawet do 22 kW. To oznacza, że w praktyce samochód do maksimum naładujemy średnio w kilka godzin.
Koszt ładowarek typu wall-box to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, jednak inwestycja ta jest na dłuższą metę bardzo opłacalna i zwrot z niej jest bardzo szybki.
A co, jeśli mieszkamy w bloku? Podłączenie auta do ładowarki czy gniazdka może być trudne, zwłaszcza jeśli mieszkamy w starszych budynkach. Zazwyczaj istnieje możliwość montażu takiej stacji za zgodą wspólnoty mieszkaniowej i zarządcy budynku. Zawsze też istnieje opcja korzystania z publicznych stacji ładowania lub możliwości ładowania w pracy.
Dobra wiadomość jest taka, że coraz częściej spotykamy przypadki, gdzie na nowo budowanych osiedlach mieszkaniowych deweloperzy oferują do dyspozycji mieszkańców ładowarki wspólne. Na starszych osiedlach zwykle istnieje możliwość montażu takiej stacji za zgodą wspólnoty mieszkaniowej i zarządcy budynku.
Gdzie naładować samochód elektryczny poza domem? Oczywiście na stacji ładowania, których w Polsce przybywa z każdym miesiącem.
Infrastruktura ładowania samochód elektrycznych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Pod koniec stycznia 2024 roku mieliśmy ponad 6000 ogólnodostępnych punktów ładowania dla pojazdów elektrycznych, a ponad 3300 z nich to stacje ładowania. Z czego prawie 30% to szybkie punkty ładowania prądem stałym (DC). W samym miesiącu styczniu uruchomiono ponad 150 nowych punktów.
Przyjrzyjmy się zatem możliwościom, jakie daje nam ta rozbudowana infrastruktura.
Kolejnym wygodnym sposobem na uzupełnienie energii jest korzystanie z publicznych stacji ładowania, które wykorzystują prąd przemienny (AC) o mocy do kilkudziesięciu kW. Stacje ładowania AC znajdują się w gminach i miastach, na parkingach, w hotelach, restauracjach a nawet centrach handlowych. Naładowanie baterii do pełna może potrwać kilka godzin, ale „podładowanie” jest dużo krótsze.
Planując dłuższą podróż, warto mieć na uwadze postój w miejscach, gdzie dostępne będą szybkie ładowarki z wykorzystujące prąd stały (DC). Pojawia się ich coraz więcej, zwykle znajdują się na stacjach benzynowych, parkingach i MOP-ach przy autostradach, drogach szybkiego ruchu czy węzłach komunikacyjnych. Ponieważ na tych stacjach ładowarki mają znacznie większą moc, bo nawet kilkaset kW, pełne naładowanie samochodu elektrycznego jesteśmy w stanie osiągnąć do 30 minut.
Należy pamiętać, że samochód elektryczny może ładować się także podczas jazdy. Dzięki technologii hamowania rekuperacyjnego część energii może być odzyskana, zwłaszcza podczas zwalniania i hamowania, co sprawia, że korzystanie z samochodu jest bardziej efektywne.
DISCOVERY SPORT
W wielu dużych miastach istnieją darmowe punkty ładowania elektryków. Najczęściej znajdziemy je na publicznych parkingach w centrum miast, na parkingach galerii handlowych, na terenach hoteli i punktów rekreacyjnych oraz stacjach paliw. Aby znaleźć najbliższą stację, wystarczy skorzystać z mapy ładowarek dostępnej w internecie i wpisać obecną lokalizację. Takich map jest już całkiem sporo, powstają też bardzo pomocne aplikacje, które wskazują najbliższe i najlepsze punkty ładowania. Nierzadko takie aplikacje tworzą sami operatorzy stacji, dzięki czemu za ładowanie można szybko i łatwo zapłacić, ale także skorzystać z oferty programów lojalnościowych.
Wybór odpowiedniej metody ładowania samochodu elektrycznego zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Niezależnie od tego, czy korzystamy z własnej stacji ładowania, publicznych ładowarek czy ładowania w trakcie podróży, elektromobilność staje się coraz bardziej dostępna i wygodna dla wszystkich użytkowników.