CZY WARTO KUPIĆ SAMOCHÓD HYBRYDOWY?

CZY WARTO KUPIĆ SAMOCHÓD HYBRYDOWY?

W dzisiejszych czasach konsumenci mają do wyboru auta z różnym napędem. Analitycy prześcigają się w prognozach, jaki napęd będzie tym wiodącym w najbliższej przyszłości. To powoduje, że wybór odpowiedniego samochodu nie należy do najłatwiejszych. Ponadto działania Unii Europejskiej zmierzające do powstania stref wolnych od emisji dwutlenku węgla skłaniają do uważniejszego przyjrzenia się alternatywnym rozwiązaniom, jakie oferuje dzisiejszy świat motoryzacji. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój technologii w branży motoryzacyjnej, warto rozważyć zakup hybrydy.

Czym jest samochód hybrydowy?

W samochodach hybrydowych podobnie jak w tradycyjnych samochodach występuje silnik spalinowy – benzynowy lub wysokoprężny. Jednak w kluczowych momentach silnik ten jest wspomagany przez jeden, a niekiedy nawet dwa dodatkowe silniki elektryczne. W połączeniu tych dwóch źródeł otrzymujemy napęd hybrydowy.

W technologii hybrydowej wykorzystuje się generator elektryczny do rekuperacji energii. W praktyce oznacza to, że samochód hybrydowy przekształca energię kinetyczną pojazdu podczas hamowania, a także zwalniania, i przekazuje ją do akumulatora. Prościej rzecz ujmując, silnik doładowuje akumulatory. Dzięki temu można odzyskać sporo energii i ograniczyć zużycie paliwa.

W zależności od stopnia, w jakim napęd elektryczny wspomagany jest napędem spalinowym, wyróżniamy następujące rodzaje hybryd: miękka hybryda (Mild Hybrid Electric Vehicle), samochód w pełni hybrydowy (full hybrid, HEV) lub hybrydę typu plug-in (PHEV – Plug-In Hybrid Electric Vehicle).

Rodzaje hybryd

Typ hybrydy Opis Zalety
Klasyczna hybryda HEV (Hybrid Electric Vehicle) Prąd do baterii dostarcza także praca silnika spalinowego Pozwalają na jazdę na krótkich trasach w trybie całkowicie elektrycznym Ich akumulatorów nie można ładować z zewnątrz, ponieważ akumulatory ładowane są podczas jazdy Możliwość poruszania się w trybie elektrycznym Brak konieczności ładowania zewnętrznego Po wyczerpaniu akumulatora cykl pracy powtarza się, co w efekcie przyczynia się do redukcji spalania Część energii jest odzyskiwana podczas hamowania
Miękkie hybrydy MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle) Wykorzystują niewielkie silniki elektryczne 48 V, które wspierane są przez silnik spalinowy benzynowy lub wysokoprężny z systemem „stop-start” Odczuwalne lepsze osiągi i moment obrotowy niż samochody spalinowe Niższe spalanie – około 0,5–0,7 l/100 km paliwa mniej Niższa emisja dwutlenku węgla w porównaniu ze standardowym autem spalinowym Wsparcie silnika spalinowego Brak możliwości jazdy w trybie w pełni elektrycznym
Hybryda Plug-in PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) Oferują korzystanie z najmocniejszego i najbardziej pojemnego silnika elektrycznego, który można ładować z zewnętrznego źródła Zapewniają spory zasięg w trybie w pełni elektrycznym, który może przekraczać 100 km na jednym ładowaniu. Możliwość ładowania zewnętrznego Duży zasięg w trybie elektrycznym Dynamiczna jazda i imponujące osiągi Odzyskuje energię podczas hamowania Jednocześnie silnik spalinowy daje możliwość odbywania wygodnych, dalekich podróży

Zalety aut hybrydowych

Samochody hybrydowe są dobrą opcją dla kierowców, którzy chcą osiągnąć kompromis pomiędzy tradycyjnym silnikiem spalinowym a samochodem elektrycznym. Auta hybrydowe to samochody odpowiednie dla osób poszukujących oszczędności i ekologicznych rozwiązań.

Przed zakupem warto jednak dokładnie rozważyć wszystkie wady i zalety, aby dopasować auto do własnych potrzeb.

Najważniejsze zalety aut hybrydowych

Większy zasięg – dzisiejsze technologie zapewniają spore zasięgi aut hybrydowych, dzięki czemu jesteśmy w stanie pokonywać znaczne trasy bez konieczności częstego ładowania. To zasługa połączenia zasięgu silnika spalinowego oraz spalinowego. Przykładowo Range Rover Velar PHEV może pokonać w trybie czysto elektrycznym do 64 km. Można go ładować ponownie ze zwykłego, domowego gniazdka 230 V oraz ładowarek AC lub szybkich ładowarek prądu stałego DC. Do dyspozycji kierowcy jest także tryb jazdy hybrydowej, dający niezwykle duży zasięg.

Niskie zużycie paliwa – to zdecydowana przewaga aut hybrydowych nad tymi z konwencjonalnym napędem spalinowym. Samochody hybrydowe charakteryzują się tym, że wspomaganie jednostki spalinowej opierają na silniku elektrycznym. W przypadku miękkiej hybrydy MHEV możemy mówić aż o 0,5–0,7 l/100 km paliwa mniej. Jak widać, w przypadku samochodów, w których mamy wyłącznie napęd spalinowy, użytkowanie będzie zazwyczaj droższe w stosunku do napędu hybrydowego.

Mniejsza emisja dwutlenku węgla – hybrydy emitują znacznie mniej szkodliwych substancji do atmosfery niż samochody z zaopatrzone w jednostkę spalinową. Przykładowo hybrydy typu plug-in mogą poruszać się z użyciem wyłącznie napędu elektrycznego, są więc bardziej przyjazne dla środowiska.

Oszczędności w eksploatacji – to kolejna zaleta pojazdów hybrydowych, szczególnie w przypadku hybrydy plug-in, gdy regularnie korzystamy zewnętrznych źródeł ładowania. Czyli auto z napędem hybrydowym typu plug-in możemy dodatkowo ładować na przykład z gniazdka w domu. Stosując energię ze źródeł odnawialnych, może znacznie zredukować koszty eksploatacji.

Rekuperacja, czyli proces odzyskiwania energii podczas hamowania, co dodatkowo ogranicza zużycie paliwa. Wszystkie hybrydy ładowane są głównie w momencie hamowania auta. To proces zwany rekuperacją, który jest szczególnie intensywny podczas powolnego hamowania ze znacznych prędkości lub podczas jazdy z górki. Jest też efektywny w ruchu miejskim. Daje to możliwość odzyskiwania energii kinetycznej samochodu. W autach spalinowych energia hamowania tracona jest bezpowrotnie, dlatego napęd hybrydowy jest tak nowoczesnym rozwiązaniem technologicznym.

Wady samochodów hybrydowych

Nie da się zaprzeczyć, że samochody hybrydowe są idealne dla osób ceniących sobie oszczędność i ekologię, zwłaszcza tych, które często poruszają się w ruchu miejskim.

Co z argumentem, że samochody hybrydowe mają wyższą cenę zakupu? Kierując się jedynie ceną przy wyborze auta, możemy nie dostrzec wszystkich zalet, które docelowo prowadzą do niższych kosztów utrzymania i eksploatacji.

Rozwiązania zastosowane w pojazdach hybrydowych powodują zmniejszenie emisji spalin w porównaniu z autami tylko z silnikami spalinowymi. W zależności od rodzaju hybrydy możemy mieć zupełnie różne parametry techniczne auta. Hybrydowy układ napędowy ma wiele do zaoferowania. Chociażby w przypadku, gdy chcemy używać samochodu tylko w trasie, najlepszym wyborem będzie Diesel MHEV, ale i wersje PHEV będą się zachowywały niemal jak samochody z napędem benzynowym. Przykładem może być Range Rover Evoque MHEV, który występuje w kilku wersjach silnikowych. Dwie z nich – D165 oraz D200 – to hybrydy MHEV połączone z silnikami wysokoprężnymi, a odmiana P160 wykorzystuje jednostkę benzynową.

Niekiedy duże akumulatory wymagają zmniejszenia bagażnika lub rezygnacji z możliwości składania foteli. Zatem niektórzy jako wadę posiadania samochodu hybrydowego mogą podawać ograniczoną przestrzeń bagażową.

W trakcie dalekich podróży, szczególnie w większym gronie, niezbędne jest przestronne wnętrze. Dlatego optymalnym wyborem może być Discovery w wersji D300 MHEV. To model, który oferuje dobre wyposażenie i bagażnik o pojemności do 2485 l. Przestrzeń wnętrza można również zaaranżować tak, aby pomieścić 7 dorosłych osób.

Kolejnym minusem może być brak dobrego napędu AWD. Prawdą jest, że wiele konstrukcji dostępnych na rynku nie posiada odpowiedniego napędu AWD. Nie dotyczy to słynącego z niedoścignionych możliwości terenowych Defendera plug-in, który wykorzystuje napęd AWD z reduktorem. System IDD, który zarządza pracą napędu, zapewnia niezrównane parametry układu napędowego. Dzięki temu możemy wygodnie podróżować autostradą, jak i przedzierać się przez najbardziej wymagające ścieżki. Defender P400e gwarantuje moc 404 KM i rozwija 640 Nm momentu obrotowego. Do tego wszystkiego jest w stanie pokonać w trybie bezemisyjnym kilkadziesiąt kilometrów.

Ciekawe rozwiązania na rynku motoryzacyjnym

Bogatą ofertę samochodów hybrydowych oferuje Land Rover. Najbardziej luksusowe modele aut hybrydowych to między innymi Range Rover Velar, Defender 110 czy Discovery Sport, wszystkie wstępujące w wariancie elektrycznej hybrydy PHEV.

Range Rover Evoque PHEV to kompaktowy SUV, który może przejechać do 65 km w trybie wykorzystującym silnik elektryczny. Bezkompromisowy model terenowy Defender ma mechanizm elektryczny, który zapewnia mu zasięg do 53 km.

Wśród hybryd plug-in szczególnie wyróżnia się nowy luksusowy Range Rover. SUV ten jest wyposażony w potężny akumulator o pojemności aż 38,2 kWh. Dzięki temu w trybie EV może osiągnąć zasięg ponad 100 km, co jest jednym z najlepszych wyników na rynku.

Czy warto kupić hybrydę?

Wybór samochodu hybrydowego nie należy do najłatwiejszych odpowiedź na pytanie, czy warto kupić samochód z napędem hybrydowym, zależy od tego, jak często używamy samochodu i w jakie trasy się nim wybieramy.

Klasyczna hybryda HEV z silnikiem benzynowym będzie dobrym rozwiązaniem, gdy planujemy codziennie poruszać się po ulicach miasta przez wiele godzin. Jeśli jesteśmy kierowcą taksówki, możemy wybrać hybrydę typu HEV. Taka hybryda nie wymaga ładowania z gniazdka, a silnik elektryczny wspomagany jest podczas jazdy przez silnik spalinowy, co pozwala oszczędzić paliwo. Ze względu na to, że są to auta z mniejszym akumulatorem, nie są to rozwiązania tak zaawansowane, jak hybryda typu PHEV. Są jednak przez to tańsze i chętnie wykorzystuje się je w popularnych samochodach miejskich.

Miękkie hybrydy MHEV idealnie sprawdzą się na dłuższe trasy. Miękki napęd połączony z silnikiem Diesla przyczyni się do mniejszego zużycia paliwa, a wysoki moment obrotowy jednostki wysokoprężnej ułatwi wykonywanie manewrów na drogach szybkiego ruchu czy autostradach.

Dla tych, którzy chcą jeździć po mieście i wybierać się w dłuższe trasy, a jednocześnie cenią sobie nieograniczony dostęp do punktu ładowania, idealne będą się hybrydy plug-in. Mogą one przejechać spore dystanse w ciszy, oszczędnie i przy zerowej emisji dwutlenku węgla. Ponadto zasięg PHEV w trybie EV w zupełności wystarczy podczas typowych codziennych podróży.

Najczęściej zadawane pytania

OTWÓRZ

Jaki elektryczny zasięg mają auta hybrydowe?

Na co zwrócić uwagę, kupując auto hybrydowe?

Jak długo ładuje się samochód hybrydowy typu plug-in?

Jak jeździ się autem hybrydowym?

Jakie silniki elektryczne mają hybrydy?