SUV czy kombi? Jakie auto rodzinne wybrać?

SUV czy kombi? Jakie auto rodzinne wybrać?

Wybór idealnego samochodu dla rodziny to zadanie wymagające przemyślanych decyzji. Zanim podejdziemy do zakupu, trzeba się zastanowić, jaki wariant zapewni nam wygodę i bezpieczeństwo. Na rynku wśród najpopularniejszych typów nadwozia przodują SUV-y i kombi. Oba te rodzaje samochodów mają swoje oddane grona zwolenników, co komplikuje wybór między nimi. To dylemat, który wymaga gruntownego zastanowienia się nad preferencjami i potrzebami rodziny.

SUV czy kombi? Analiza najpopularniejszych typów nadwozia dla aut rodzinnych

Która opcja jest lepsza – SUV czy kombi? Przyjrzymy się krótko obu typom nadwozia. Klienci chcący dokonać zakupu auta rodzinnego mają do wyboru różne rodzaje nadwozia, np. SUV, crossover, hatchback, van, sedan czy kombi. Każdy typ nadwozia ma swoje charakterystyczne cechy, które warto rozważyć. My skupimy się na porównaniu SUV-ów i samochodów typu kombi, które są najbardziej popularne, jeśli chodzi o auto dla rodziny w naszym kraju.

Samochody kombi

Jeśli potrzebujemy pojazdu, który sprawdzi się w codziennych dojazdach do pracy, ale także podczas weekendowych wyjazdów i wakacyjnych podróży, warto rozważyć zakup kombi. Ze względu na to, że są to auta o dużych gabarytach, kombi od lat cieszą się popularnością na polskich drogach.

Kombi to pojazd, który wyróżnia się dłuższą linią dachu. Ten rodzaj nadwozia zazwyczaj powstaje na bazie popularnych modeli hatchbacków lub sedanów poddanych niewielkim modyfikacjom konstrukcyjnym. Oprócz charakterystycznej formy bagażnika widać również różnice w dodatkowych oknach za pasażerami oraz relingach na dachu.

Nadwozie typu kombi ma mniejszy prześwit oraz jest niższe niż w SUV-ach, lecz nadrabia długością. Wyróżnia się przede wszystkim dużą przestrzenią, zwłaszcza w przypadku tylnych miejsc, jak również sporym bagażnikiem. Dlatego samochody z nadwoziem kombi wciąż są częstym wyborem wśród aut rodzinnych.

SUV-y (Sport Utility Vehicles)

SUV-y są jednym z najnowszych segmentów pojazdów, które zyskały ogromną popularność na polskim rynku. W ostatnich latach obserwujemy prawdziwy boom na te modele. Nazwa ta pochodzi z języka angielskiego (Sport Utility Vehicle) i oznacza sportowy samochód użytkowy. To rodzaj pojazdu, który łączy cechy zarówno auta terenowego, jak i zwykłego samochodu osobowego.

Trójbryłowe nadwozie SUV-a charakteryzuje się linią dachu osadzoną wyżej niż w przypadku innych typów nadwozi oraz podwyższonym prześwitem, co nadaje pojazdowi charakterystyczny wygląd i lepsze możliwości jazdy w trudniejszym terenie. Ze względu wszechstronność SUV-a można wyróżnić trzy główne cechy w tym samochodzie.

Auto zwane SUV-em oferuje wygodę limuzyny i ma sylwetkę zbliżoną do samochodu sportowego. Natomiast dzięki większemu prześwitowi i opcji napędu na cztery koła przypomina terenówkę. Jego bagażnik jest przestronny i zapewnia wystarczająco dużo miejsca także na długie podróże czy zakupy rodzinne, co wpływa na jego stale rosnącą popularność.

SUV a kombi – poznaj typowe różnice

Aby zdecydować, który wariant nam bardziej odpowiada, warto przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”. Poniżej przedstawiamy typowe różnice dla aut typu kombi czy SUV.

Pozycja za kierownicą

W przypadku SUV-ów kierowca ma zdecydowanie wyższą pozycję tzw. Command Driving Position (CDP). Głównie chodzi o poszerzenie zakresu widoczności, co umożliwia lepsze monitorowanie sytuacji na drodze, nawet tych, które zwykle pozostają poza zasięgiem wzroku podczas jazdy niskim samochodem osobowym.

Wyższe nadwozie SUV-ów zapewnia nie tylko lepszą widoczność na drodze, ale też wysoki poziom bezpieczeństwa kierowców i pasażerów. Konstrukcja tych pojazdów często zapewnia lepszą ochronę w przypadku kolizji. Podwyższona pozycja siedząca to przede wszystkim dobra widoczność ponad większość innych uczestników ruchu drogowego, co sprzyja lepszej obserwacji i przewidywaniu ich zachowań.

Dla wielu osób cierpiących na dolegliwości związane ze stawami lub kręgosłupem korzystanie z wyższej pozycji za kierownicą jest bardziej komfortowe i mniej obciążające. Ponadto większy prześwit zapewnia znacznie łatwiejsze i wygodniejsze wsiadanie i wysiadanie z auta.

Precyzyjnie dopasowana pozycja kierowcy w SUV-ie gwarantuje wygodne i ergonomiczne prowadzenie pojazdu. Niższa pozycja, charakterystyczna dla kombi, zapewnia bardziej sportowe odczucia podczas kierowania pojazdem.

Lepsza widoczność za kierownicą

Doskonała widoczność i świadomość gabarytów oraz pozycji pojazdu to cechy widoczne w nowoczesnych SUV-ach. Pozycję lidera pod względem tego atrybutu konsekwentnie zdobywa marka Land Rover, która dba o lepszą widoczność w najdrobniejszych szczegółach.

Takie cechy jak nisko położona względem głowy deska rozdzielcza i maska, widoczna krawędź maski oraz wąskie słupki to dodatkowe zalety, które minimalizują przeszkody ograniczające pole widzenia.

Wyższa pozycja auta typu SUV oznacza szybsze wykrywanie obiektów zewnętrznych na długo przed ich zbliżeniem się do pojazdu, co daje więcej czasu na podejmowanie decyzji, tym samym zapewniając maksymalne bezpieczeństwo kierowcy.

Widoczność w kombi jest zwykle uznawana za dość dobrą, ponieważ pojazd ten posiada duże okna w kabinie, co zapewnia szerokie pole widzenia dla kierowcy i pasażerów. Projektanci starają się również minimalizować martwe punkty poprzez odpowiednie rozmieszczenie słupków oraz zapewnienie szerokich lusterek bocznych. Ergonomiczny układ kokpitu w tym aucie zapewnia kierowcy łatwy dostęp do panelu sterowania i wskaźników, co poprawia ogólną widoczność i komfort jazdy.

Przestrzeń i pojemność przewozowa

Teoretycznie kombi oferują znaczną przestrzeń bagażową, która pozwala przewozić wszystkie niezbędne bagaże, co sprawia, że są idealne dla osób prowadzących aktywny tryb życia lub podróżujących z rodziną.

Jednak SUV zapewnia więcej miejsca na nogi i głowy dla pasażerów z przodu i z tyłu. Posiada pojemny bagażnik, idealny dla rodzin i osób aktywnych.

Jasne, otwarte, przewiewne wnętrze zapewnia dobrą widoczność w każdym kierunku – poczucie, że samochód zawsze wspiera kierowcę w obserwowaniu otoczenia. Nisko umieszczona krawędź maski i deska rozdzielcza sprawiają wrażenie bycia „nad” samochodem. Duża przestrzeń nad głową wzmacnia wrażenie, że nic nie zasłania widoku kierowcy.

Choć kombi daje mniej miejsca w porównaniu do SUV-a, jednak wciąż dla większości osób jest wystarczające. Charakteryzuje się też bardziej funkcjonalnym bagażnikiem o regularnych kształtach.

Niskie zużycie paliwa

Zwolennicy kombi często sugerują się niskim zużyciem paliwa. Kombi bowiem często mają ekonomiczne silniki, które zapewniają niskie spalanie, co jest ważnym czynnikiem dla wielu kierowców.

Na rynku pojawiło się jednak sporo wersji elektrycznych czy hybrydowych SUV-ów. Pomimo imponujących gabarytów i mocy aut typu SUV są one także ekologiczne, a ich zużycie paliwa nie różni się znacząco od innych typów samochodów osobowych.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na ten kierunek zmian jest łatwiejsza możliwość przystosowania SUV-ów do wersji elektrycznych lub hybryd typu plug-in (PHEV) o znacznie wydłużonym zasięgu. Wysokie nadwozia SUV-ów umożliwiają zabudowanie nowoczesnych napędów np. akumulatorów do napędów hybrydowych i elektrycznych w podłodze. Dzięki większej wysokości pojazdu łatwiej jest pomieścić w nim baterię lub dodatkowy silnik elektryczny.

Zdolności terenowe

Zwolennicy kombi twierdzą, że zapewnia ono lepsze prowadzenie na asfalcie. Charakteryzuje się zwinnością, komfortem i ekonomią. SUV-y natomiast stają się coraz bardziej popularne wśród klientów, ponieważ nie tylko radzą sobie z codziennymi wyzwaniami, takimi jak pokonywanie wysokich krawężników czy parkowanie w zaspach, ale pełnią też funkcję terenówki.

Zdolność do pokonywania terenu oraz przewozu dużego ładunku zależy od wyposażenia i konstrukcji danego pojazdu. Specyficzne rozwiązania związane z układem napędowym AWD i nadwoziem określają charakterystykę auta przeznaczonego do jazdy w trudnym terenie. Napęd AWD jest dostępny w niektórych kombi, ale zdecydowanie bardziej popularny w SUV-ach.

Mimo że napędy 4×4 często kojarzone są z jazdą w terenie, nowoczesne technologie, takie jak AWD z automatycznym dołączaniem drugiej osi, doskonale sprawdzają się również na zwykłych drogach.

Deszcz czy śnieg oraz trudne manewry, takie jak podjazdy na strome wzniesienia, to sytuacje, w których AWD pomaga utrzymać stabilność pojazdu, co może być trudniejsze do osiągnięcia dla samochodów z napędem przednim lub tylnym.

Prestiż

Zdolność do pokonywania terenu oraz przewozu dużego ładunku zależy od wyposażenia i konstrukcji danego pojazdu. Specyficzne rozwiązania związane z układem napędowym AWD i nadwoziem określają charakterystykę auta przeznaczonego do jazdy w trudnym terenie. Napęd AWD jest dostępny w niektórych kombi, ale zdecydowanie bardziej popularny w SUV-ach.

Mimo że napędy 4×4 często kojarzone są z jazdą w terenie, nowoczesne technologie, takie jak AWD z automatycznym dołączaniem drugiej osi, doskonale sprawdzają się również na zwykłych drogach.

Deszcz czy śnieg oraz trudne manewry, takie jak podjazdy na strome wzniesienia, to sytuacje, w których AWD pomaga utrzymać stabilność pojazdu, co może być trudniejsze do osiągnięcia dla samochodów z napędem przednim lub tylnym.

Co jest lepsze dla rodziny? Nadwozie kombi czy SUV-a?

Jeszcze niedawno większość rodzin oczekujących dziecka lub już posiadających potomstwo preferowała samochody typu kombi. Jednak w ostatnich latach w Europie ich dominację zaczęły poważnie podważać SUV-y. Osoby zastanawiające się nad zakupem pojazdu rodzinnego oczekują od niego nie tylko funkcjonalności, ale również wygody i bezpieczeństwa.

Zarówno SUV-y, jak i kombi doskonale odpowiadają na te oczekiwania. Jak zatem zdecydować, co jest lepsze – SUV czy kombi?

Ostateczna decyzja o tym, co będzie właściwym wyborem – SUV czy kombi – zależy od indywidualnych preferencji użytkownika, potrzeb w zakresie przestrzeni, rodzaju nawierzchni oraz stylu jazdy. Dobrym rozwiązaniem będzie jazda próbna.

Wszechstronny SUV dla całej rodziny

Skonfigurowane przez najlepszych projektantów SUV-y marki Discovery to samochody, które stanowią idealną równowagę pomiędzy możliwościami terenowymi i komfortem. Bez względu na to, dokąd chcesz jechać i kogo chcesz zabrać, możesz skorzystać z możliwości terenowych bez najmniejszego wysiłku.

Dzięki elastycznej konfiguracji aż 7 pełnowymiarowych foteli każdy może wygodnie podróżować. Ponadto ustawienie Discovery umożliwia konfigurację foteli za pomocą ekranu dotykowego, co jest niezwykle wygodne.

Najbardziej intuicyjny system informacyjno-rozrywkowy Privi Pro zapewnia dostęp do informacji w zaledwie dwa kliknięcia.

Nieograniczona przestrzeń modeli Discovery i Discovery Sport to nie tylko wygodne fotele czy liczne schowki dostępne w całym pojeździe. Pojemny bagażnik można uzupełnić o bagażnik dachowy, a dzięki wyjątkowemu uciągowi, wynoszącemu do 3500 kg, możesz bez problemu holować wszystko.

Niezwykle wszechstronny i wygodny Discovery to także bezkompromisowe bezpieczeństwo Twojej rodziny. Pięć punktów ISOFIX, osiem poduszek powietrznych i pięć gwiazdek w rankingu Euro NCAP to gwarancja bezpiecznej jazdy.

Najczęściej zadawane pytania

OTWÓRZ

Czym różni się SUV od kombi?

Co lepsze: SUV czy kombi?

Czy SUV-y są wygodne?

Co lepsze SUV czy crossover?

Co ma większy bagażnik SUV czy kombi?