Czy warto kupić diesla w 2024?

Czy warto kupić diesla w 2024?

W obliczu wciąż zaostrzających się przepisów dotyczących emisji spalin, decyzja o zakupie samochodu z silnikiem Diesla nie jest już tak oczywista. Silniki wysokoprężne wciąż mają jednak wiele do zaoferowania. Nowoczesne technologie, takie jak układy hybrydowe, sprawiają, że diesle są bardziej ekologiczne, a ich niskie zużycie paliwa i wysoki moment obrotowy czynią je idealnym wyborem dla osób, które często pokonują długie trasy lub wybierają większe auta, jak chociażby popularne SUV-y . Przyjrzymy się, czym charakteryzują się współczesne silniki diesla, jakie są ich mocne strony oraz dlaczego nowe diesle mogą spełniać nawet najbardziej rygorystyczne normy emisji spalin, zapewniając przy tym wydajność i luksusową jazdę.

Czym charakteryzują się silniki diesla?

Silniki wysokoprężne charakteryzują się niskim zużyciem paliwa i wysoką trwałością. Początkowo jednostki tego rodzaju były wykorzystywane głównie w samochodach ciężarowych. Dopiero od lat 70. XX w. silniki Diesla coraz częściej zaczęły trafiać pod maski samochodów osobowych. Pojazdy z silnikiem wysokoprężnym osiągają wysoki moment obrotowy i zazwyczaj są bardziej oszczędne od benzynowych odpowiedników.

Jedną z głównych różnic pomiędzy silnikami Diesla a benzynowymi jest sposób zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej. Samoczynne zapalanie się oleju napędowego pod wysokim ciśnieniem nie wymaga stosowania iskrowego układu zapłonowego, bez którego silniki benzynowe nie mogą pracować. Ponadto konstrukcja silników wysokoprężnych wymaga od producentów zastosowania wytrzymałych materiałów, co z kolei często przekłada się na wyższą trwałość diesli.

Niższe zużycie paliwa i bardzo dobra dynamika aut z turbo doładowanymi silnikami Diesla sprawiły, że auta osobowe napędzane przy użyciu oleju napędowego stawały się coraz popularniejsze. W połowie pierwszej dekady XXI w. niemal 50% nowych aut osobowych w Zachodniej Europie było wyposażonych w silniki wysokoprężne. Trend ten zaczął się jednak odwracać ok. 10 lat później wraz z pojawieniem się coraz większej liczby wątpliwości dotyczących rzeczywistej wysokości emisji zanieczyszczeń przez samochody z silnikiem Diesla. W ostatnich latach część użytkowników diesli zdecydowało się na zakup hybrydy bądź przesiadło się do elektryków, co wpłynęło na spadek sprzedaży aut z silnikami wysokoprężnymi. Dane z tego roku pokazują jednak, że - szczególnie w przypadku luksusowych SUV-ów - Diesle są bardzo chętnie wybieranymi jednostkami. Jak wiele razy w historii motoryzacji, okazuje się, że nowoczesne technologie przyczyniają się do renesansu znanych od lat rozwiązań.

Czy silniki Diesla są ekologiczne?

Silniki wysokoprężne pomimo oczywistych zalet m.in. w postaci dobrej dynamiki i ekonomii, w ostatnich latach coraz częściej bywały przedstawiane jako jednostki emitujące szkodliwe zanieczyszczenia. Warto zauważyć, że silnik Diesla emituje znacznie mniej dwutlenku węgla niż jednostka benzynowa o zbliżonych parametrach. Jednak w przypadku diesli emitowane są tlenki azotu w ilościach znacznie większych w porównaniu do silników benzynowych. To właśnie nieprawidłowości dotyczące pomiarów emisji tlenków azotu w samochodach niektórych producentów sprawiły, że silnik Diesla zaczął uchodzić za bardziej szkodliwy od jednostek napędzanych za pomocą benzyny.

Nowoczesne silniki wysokoprężne udowadniają, że olej napędowy wciąż może skutecznie i ekologicznie napędzać samochody osobowe i SUV-y. Najnowsze normy emisji spalin wymagają, aby każdy nowy samochód był wyposażony w filtr cząstek stałych wyłapujący m.in. szkodliwe sadze. Kolejnym wymaganym rozwiązaniem jest układ SCR, którego zadaniem jest dotrysk do układu wydechowego AdBlue. Płyn ten zawiera wodny roztwór mocznika, którego obecność skutecznie ogranicza ilość emitowanych tlenków azotu.

Ekologiczne rozwiązania stosowane przez producentów samochodów sprawiają, że nowoczesne modele jeszcze przez długie lata będą mogły bez żadnych problemów wjeżdżać do strefy czystego transportu. Jeszcze do niedawna tego typu strefy obowiązywały głównie w zachodniej Europie, lecz od lipca 2024 roku wprowadzono to rozwiązanie w Warszawie. Z kolei w Krakowie strefa czystego transportu zacznie obowiązywać od 1 lipca 2025 r. W ślad tych dwóch aglomeracji pójdą zapewne kolejne polskie miasta. O ile wprowadzane zmiany nie stanowią problemu dla nowoczesnych jednostek wysokoprężnych to podczas zakupu używanego diesla warto dokładnie sprawdzić jaką normą emisji spalin legitymuje się wybrany pojazd.

Mocne strony aut z nowoczesnymi silnikiem Diesla

Mocny i wydajny silnik Diesla stanowi kuszącą propozycję dla osób wybierających SUV-y i limuzyny. W przypadku samochodów o znacznej masie i gabarytach silniki wysokoprężne zapewniają bardzo dobre osiągi i niewielkie zużycie paliwa. Ponadto sześciocylindrowe jednostki o rzędowym układzie cylindrów charakteryzują się doskonałym wyważeniem i bardzo wysoką kulturą pracy, co idealnie pasuje do luksusowego charakteru dostojnych SUV-ów. To wszystko sprawia, że zainteresowanie silnikiem Diesla w segmencie aut premium nie maleje.

Najwyższy poziom wydajności i ekologii zapewniają najnowsze hybrydy połączone z silnikiem diesla. Samochody wyposażone w tego rodzaju układy napędowe charakteryzują się niską emisją tlenków azotu i dwutlenku węgla takżę podczas jazdy miejskiej, ponieważ w tych warunkach pojazdy mogą poruszać się przy wsparciu energii elektrycznej. Z kolei podczas pokonywania długich tras silnik wysokoprężny zapewnia oszczędne zużycie paliwa i bardzo duży zasięg. Oprócz układów hybrydowych MHEV, silniki wysokoprężne są także wykorzystywane w układach plug-in (PHEV). Jest to jednak znacznie rzadziej spotykane rozwiązanie, ze względu na masę, ale także niej korzystne “dopełnianie się” charakterystyk silnika wysokoprężnego i dużego silnika elektrycznego niż w przypadku zestawienia z silnikiem benzynowym.

Nowoczesne jednostki hybrydowe z systemem MHEV

Przystosowanie samochodów do rygorystycznych norm ekologicznych otwiera drogę do tworzenia pojazdów, które łączą wysoką wydajność z imponującą dynamiką.

Silniki Diesla w połączeniu z systemem MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle) oferują nowy poziom wydajności i ekologii. MHEV wspiera silnik wysokoprężny podczas dynamicznej jazdy, obniżając zużycie paliwa i emisję spalin, co czyni diesle jeszcze bardziej atrakcyjnym wyborem. W trakcie hamowania system odzyskuje energię, która jest przechowywana w akumulatorze i wykorzystywana do wspomagania silnika podczas przyspieszania. Dzięki temu połączeniu kierowcy mogą cieszyć się komfortową i dynamiczną jazdą, przy jednoczesnym zredukowaniu kosztów paliwa oraz obciążeń dla środowiska.

Na rynku znajdziemy bogaty wybór hybrydowych SUV-ów, od kompaktowych modeli, przez wszechstronne auta rodzinne, aż po luksusowe i wyprawowe pojazdy, idealne na każdą trasę.

Modele marek Range Rover, Discovery i Defender to znakomite przykłady harmonijnego połączenia sprawdzonego silnika spalinowego z dodatkową mocą elektryczną. Diesel MHEV oferuje większą wydajność i lepsze osiągi, zachowując jednocześnie efektywność energetyczną.

DISCOVERY SPORT MHEV - HYBRYDA NA DŁUŻSZE TRASY
DEFENDER 90 MHEV  - IDEALNY W TEREN
RANGE ROVER EVOQUE MHEV - MIEJSKI LUKSUS

Samochód hybrydowy na dłuższe trasy - Discovery Sport MHEV

Discovery Sport oferuje dwa nowoczesne 2-litrowe silniki wysokoprężne o mocach 163 KM i 204 KM, wyposażone w technologię Mild Hybrid (MHEV). System ten odzyskuje energię, która zwykle jest tracona podczas zwalniania, magazynuje ją i wykorzystuje później, aby zwiększyć efektywność pojazdu. MHEV umożliwia także automatyczne wyłączanie silnika w trakcie zwalniania, co pozwala na oszczędność paliwa. Dzięki temu połączeniu, wysoki moment obrotowy (do 430 Nm) idzie w parze z doskonałymi parametrami ekologicznymi oraz dynamicznymi osiągami.

Discovery Sport MHEV, ma również bagażnik o imponującej pojemności wynoszącej do 963 litry (za pierwszym rzędem foteli aż 1794 litrów). Dzięki elastycznej konfiguracji wnętrza, można z łatwością zaaranżować przestrzeń tak, aby wygodnie przewieźć nawet 7 osób. Będzie to idealna przestrzeń podczas dalekich podróży, szczególnie w większym gronie, kiedy niezbędne jest przestronne wnętrze.

Luksusowy SUV z legendarnymi możliwościami w terenie - Defender 90 MHEV

Defender 90, będący wzorcem luksusowych SUV-ów o legendarnej zdolności do jazdy w trudnym terenie, jest dostępny z szeroką ofertą silników Diesla. Jest on wyposażony w technologię Mild Hybrid, dzięki czemu może osiągać imponujący moment obrotowy, nawet do 650 Nm. Wersja hybrydowa Defendera 90 to niezawodny samochód terenowy, zdolny do brodzenia na głębokość do 90 cm i holowania ładunków o masie do 3,5 tony.

Wszechstronny, funkcjonalny i luksusowy - Range Rover Evoque MHEV

Range Rover Evoque to kompaktowy SUV, który idealnie łączy nowoczesność z miejskim luksusem. Wyposażony w napęd na cztery koła, w swojej gamie oferuje czterocylindrowe silniki diesla o pojemności 2,0 litrów i mocy 163 lub 204 KM.

Ten model jest niezwykle wszechstronny i komfortowy. Znajdziemy tu m.in. elektrycznie sterowaną klapę bagażnika z obsługą gestów, zapewniającą łatwy dostęp do przestrzeni ładunkowej o sporej pojemności. Dzięki aktywnemu tempomatowi Stop & Go samochód samodzielnie utrzymuje bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. To innowacyjny model, który doskonale sprawdza się na każdej trasie, a do tego zachwyca luksusowym designem.

Czy zatem w 2024 roku warto kupić samochód z silnikiem Diesla?

Z pewnością normy unijne będą się zaostrzały, a to spowoduje, że wielu kierowców będzie się zastanawiać, czy w dzisiejszych czasach wciąż warto kupić samochód z silnikiem Diesla. Odpowiedź jest prosta, warto.

Niemniej jednak nie chodzi o starego poczciwego diesla, ale o nowoczesny pojazd, który bez problemu spełni narzucane normy zarówno w roku 2024, jak i w kolejnych latach. Nowoczesne SUV-y z silnikiem Diesla zostały wyposażone w zaawansowane technologie, które sprawiają, że są bardziej ekologiczne i dostosowane do obecnych norm.

Będą one dobrym wyborem dla tych, którzy regularnie pokonują długie trasy. Bowiem silniki wysokoprężne oferują wyjątkowo niskie zużycie paliwa, są niezwykle wytrzymałe i zapewniają wysoki moment obrotowy.

SUV-y z rodziny Range Rovera, jako marka premium, łączą powyższe cechy z luksusowym wykończeniem oraz najnowszymi technologiami. Ponadto są również niezwykle wszechstronne. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na długą trasę autostradą, czy na off-roadową wyprawę po górach, silniki Diesla w tych autach zapewniają stabilność, moc i oszczędność.

Marka oferuje bogatą gamę modeli i konfiguracji, które spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, a jednocześnie dostarczają nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. Wybór diesla od Range Rovera to połączenie nowoczesnej technologii, ekologii i luksusu.

Najczęściej zadawane pytania

OTWÓRZ

Czy nowoczesne diesle są ekologiczne?

Czy samochód z dieslem może wjechać do strefy czystego transportu?

Czy silnik Diesla jest droższy w utrzymaniu?

Dlaczego warto wybrać SUV-a z silnikiem Diesla?

Czy hybrydy MHEV z silnikiem Diesla są opłacalne?

Uwaga:

Wymienione w niniejszym artykule funkcje i dane mogą być dostępne tylko w określonych wersjach wyposażenia. Szczegóły dotyczące dostępności elementów wyposażenia, funkcji, warunki gwarancji oraz aktualne dane techniczne dostępne są u autoryzowanych dealerów.