W praktyce tankowanie samochodu hybrydowego wygląda tak samo jak tankowanie auta spalinowego. Warto jednak sprawdzić informacje dostępne koło wlewu paliwa oraz zajrzeć do instrukcji producenta i jeśli pojazd jest przystosowany do spalania mieszanki o większej liczbie oktanów, należy wybrać właśnie taką mieszankę. Oczywiście, jeżeli silnik elektryczny współpracuje z benzynowym, trzeba wybrać benzynę bezołowiową, a w przypadku połączenia jednostki elektrycznej z silnikiem Diesla - olej napędowy. W przypadku hybryd typu plug-in należy dodatkowo zadbać o zlikwidowanie ciśnienia w zbiorniku paliwa. Auta PHEV można dodatkowo ładować. Co należy wiedzieć o tankowaniu i ładowaniu samochodów hybrydowych, w tym hybryd typu plug-in? Sprawdź!
Spis treści:
1. Rosnąca popularność samochodów hybrydowych
2. Czym jest hybryda?
3. Jakiego paliwa używać w samochodach hybrydowych?
4. Rodzaje hybryd dostępnych na rynku motoryzacyjnym
5. Eksploatacja hybryd – co należy wiedzieć?
5.1 O czym pamiętać podczas tankowania hybrydy?
5.2 Jak wygląda ładowanie hybrydy PHEV?
6. Najczęściej zadawane pytania
6.1 Jakie paliwa może spalać samochód hybrydowy?
6.2 Jak zatankować hybrydę?
6.3 Czy hybrydy są tańsze w eksploatacji od aut spalinowych?
6.4 Czy hybrydy plug-in są zeroemisyjne?
6.5 Czy hybryda nadaje się na dojazdy do pracy?
Samochody hybrydowe prześcignęły pod względem popularności tradycyjne auta z dieslem. W 2021 roku już 28,5% nowych pojazdów osobowych zarejestrowanych w Europie miało napęd spalinowo-elektryczny. Samochody wyposażone w jednostkę wysokoprężną stanowiły z kolei 19,6% rynku. Zaledwie rok wcześniej proporcje w sprzedaży aut hybrydowych i z dieslem były odwrotne*.
Chociaż samochody spalinowo-elektryczne szybko zyskują na popularności, dla wielu osób wciąż są nowinką. Kierowcy mogą zastanawiać się, czy korzystanie z hybrydy różni się w porównaniu z klasycznymi autami spalinowymi. Jedną z podstawowych kwestii związanych z eksploatacją jest tankowanie. Jakie paliwo lać do baku hybrydy?
Żeby odpowiedzieć na pytanie dotyczące rodzaju paliwa do hybryd, warto zacząć od omówienia konstrukcji tego typu pojazdów. Wiele mówi już sama nazwa. Słowo „hybryda” oznacza krzyżówkę różnych elementów.
Hybryda to nic innego jak układ złożony z dwóch napędów: spalinowego i elektrycznego. Motor na paliwo płynne jest wspierany przez silnik (bądź silniki) na prąd. Auto hybrydowe ma zarówno klasyczny bak, jak i akumulator, który służy do zasilania silnika elektrycznego.
Samochód hybrydowy to auto spalinowo-elektryczne. W zależności od konstrukcji może pokonać od kilku do kilkudziesięciu kilometrów na samym prądzie. Nie obejdzie się jednak bez tradycyjnego paliwa płynnego.
Czym tankować hybrydę? Rodzaj paliwa zależy od tego, jaka jednostka spalinowa została zamontowana w danym samochodzie. Jeżeli jest to silnik benzynowy, to benzynę bezołowiową. Jeśli zaś pod maską pracuje diesel, to olej napędowy.
Samochody spalinowo-elektryczne są dostępne w kilku rodzajach. Różnią się od siebie pod względem zastosowanych silników i akumulatorów, a także sposobem ładowania. Aktualnie samochody hybrydowe dzielą się na:
Eksploatacja samochodów hybrydowych wiążę się z ich regularnym tankowaniem, a w przypadku układów typu plug-in hybrid – także ładowaniem (może być to znacznie częstszy proces niż wizyty na stacji paliw). Warto jednocześnie pamiętać o tym, że samochód PHEV można bezproblemowo eksploatować bez tankowania (jego działanie będzie podobne do klasycznej hybrydy HEV), ale nie pozwoli to korzystać w pełni z jego dobrodziejstw.
Chociaż większość samochodów hybrydowych dostępnych na rynku motoryzacyjnym to auta stanowiące połączenie silnika elektrycznego z silnikiem benzynowym, to jednak dostępne są też modele z dieslem.
Jeżeli nie ma się pewności, jaki motor pracuje w danym modelu, można zasięgnąć porady u dealera, porównać dowód rejestracyjny z katalogiem producenta lub sprawdzić w instrukcji. Informację o tym, jakie paliwo powinno być stosowane, można też często znaleźć pod klapką wlewu paliwa.
Proces tankowania hybrydy wygląda więc identycznie jak w przypadku samochodu spalinowego. Należy otworzyć wlew i umieścić w nim pistolet dystrybutora.
W przypadku samochodów z silnikiem benzynowym trzeba wybrać pomiędzy benzyną 95- a 98-oktanową. Należy zwrócić uwagę na to, jaką liczbę oktanów w benzynie poleca producent pojazdu. Taką informację można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu hybrydowego. W praktyce współczesne samochody hybrydowe z jednostką benzynową najczęściej dostosowane są do obu typów paliwa.
Ładowanie samochodu z napędem typu plug-in może się odbywać po podłączeniu do:
Samą wtyczkę do ładowania hybrydy podłącza się do prądu w równie prosty sposób co wtyczkę do ładowania laptopa czy innego sprzętu elektronicznego. Czas uzupełniania energii zależy z kolei od akumulatora, w jaki jest wyposażone auto, oraz rodzaju i klasy ładowarki. Bardzo szybka ładowarka pozwala na naładowanie baterii już nawet w 30 minut. Optymalnym wyborem do częstego ładowania jest wallbox, na przykład o mocy 7 kW, który pozwala uzupełnić energię w akumulatorze nawet w 1,5 godziny.
Ładowanie samochodu hybrydowego z domowego gniazda wymaga zazwyczaj dokupienia specjalnego przewodu-ładowarki. W przypadku ładowarek AC (wallboxów i publicznych), w zależności od rozwiązania, można skorzystać z zespolonego z ładowarką przewodu, albo połączyć urządzenie z samochodem przewodem znajdującym się na wyposażeniu auta. Nie wszystkie hybrydy plug-in mogą być ładowane szybkimi ładowarkami DC. Jeśli Twój samochód PHEV ma taką możliwość, do gniazda ładowania bez problemu wepniesz zespolony z ładowarką przewód z odpowiednią wtyczką.